Aulická: Pětitýdenní dovolenou by měli mít všichni

6. 2. 2020

Návrh poslanců KSČM na uzákonění pěti týdnů dovolené pro všechny zaměstnance jde na plénum Poslanecké sněmovny s negativním stanoviskem výborů. Po hospodářském výboru nedoporučil schválit tuto novelu zákoníku práce ani její výbor pro sociální politiku.

"Rozhodnutím výboru jsem velice zklamaná, protože jsem byla přesvědčena, že výbor pro sociální politiku má trošku jiný názor než například hospodářský, ale bohužel se ukázalo, že jsou zde jiné instrukce k tomuto našemu návrhu. Samozřejmě tímto nekončíme, nevzdáváme se a budeme dál jednat především s hnutím ANO a těch pět týdnů dovolené pro všechny zaměstnance budeme chtít dále prosazovat," řekla po jednání výboru jeho místopředsedkyně, stínová ministryně práce a sociálních věcí za KSČM Hana Aulická Jírovcová.

Podle členů výboru není načasování návrhu šťastné. Zmiňovali nedostatek pracovních sil, náklady pro menší firmy, problémy s vybíráním dosavadní dovolené. Poukazovali také na to, že návrh nebyl projednán v tripartitě. To je podle Aulické pravda, návrh má však podporu odborů. Připomněla, že i když se projednávalo zrušení karenční doby, zaměstnavatelé byli kategoricky proti a nakonec se to podařilo. »Myslím si, že stejně by to mohlo dopadnout i v tomto případě, kdy bojujeme za to, aby všichni zaměstnanci měli nárok na pětitýdenní dovolenou,« uvedla Aulická.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/tet-tydnu-dovolene-socialni-vybor-snemovna-kscm.A200206_103324_domaci_kop

 

 

 

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM