Bóna: Chceme změnit Unii od základu

23. 5. 2019

Andrej Bóna, dvojka kandidátky do Evropského parlamentu za KSČM - Česká levice společně poskytl rozhovor pro deník Právo.

"Jedna z hlavních tezí našeho programu je, že EU potřebuje radikální změnu. Samozřejmě záleží na tom, jakou sílu bude mít radikální levice v ostatních evropských zemích. Ve frakci GUE/NGL, které jsme součástí, máme všichni podobnou vizi, jen musíme mít sílu reformy prosadit. Jeden z hlavních plánů je revidovat základní smlouvy, na kterých EU funguje. Chceme docílit toho, aby měl Evropský parlament zákonodárnou iniciativu, a posílit hlas občanů v Evropské komisi tak, aby nemohla shodit návrhy občanů ze stolu."

Chceme řešit dvojí kvalitu potravin

"Nemyslím si, že je to primárně národní téma. Je to problém, kterým trpí celá východní Evropa. Není to jen záležitost Čechů, ačkoliv jsme společně se Slováky zvedli toto téma jako první. Je nutné přijmout jednotnou unijní legislativu, která stanoví, že dvojí kvalita potravin je protizákonná."

Chceme bojovat proti cenzuře internetu

"Postupně k tomu směřujeme, když slyšíme různá volání po "ministerstvech pravdy" a uvádění informací na pravou míru. To má k cenzuře blízko. Dezinformace jsou samozřejmě problém, ale musíme s tím pracovat tak, aby bylo obyvatelstvo mediálně gramotné a schopné odlišit fake news od reality. Je to složité, protože řada lidí tíhne ke krajní pravici, která je vytvářením fake news proslulá. Tito lidé přijdou večer domů utahaní z práce a nemají čas ani náladu ověřovat něco, co si přečtou na internetu. Proto má tenhle problém i sociální rovinu. "

Celý rozhovor si můžete přečíst v přiloženém souboru.

 

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Jan Martínek/Právo

Fotogalerie