Bubeníček: Panika není na místě. Krajská záchranná služba je na případný zásah vybavena

2. 3. 2020

Kraje se připravují na pacienty s koronavirem. Například Středočeský kraj uvolní pro nemocnice v regionu až dvacet milionů korun. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD) dodal, že nadcházející závody světového poháru v biatlonu v Novém Městě na Moravě by se rušit neměly. O dopadech koronaviru na kraje přišel diskutovat i hejtman Ústeckého Kraje Oldřich Bubeníček (KSČM).

Kraje se teď snaží vybavit své zdravotníky ochrannými pomůckami. Šéfové krajů se ale shodují, že jde o těžko dostupné zboží. Podle informací hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka jsou přednostně zásobeny velké, státní nemocnice. „Myslím, že je to trošku nefér vůči krajským nemocnicím, protože občané bez rozdílu půjdou do nejbližší nemocnice,“ vysvětluje.

Ústecký kraj nakoupí respirátory a rozdá je praktickým lékařům. V regionu je z preventivních důvodů na pozorování v souvislosti s novým typem koronaviru v nemocnici jedna žena, která se vrátila z Japonska. Krajská zdravotní, která spravuje pět nemocnic na severu Čech, má dostatečné zásoby ochranných pomůcek, řekl hejtman. Krajská záchranná služba je na případný zásah vybavena.

Z preventivních důvodů kraj koupí respirátory pro praktické lékaře. „Podařilo se nám sehnat firmu, která nám dodá v etapách 10 000 respirátorů,“ uvedl hejtman. Peníze na respirátory kraj uvolní z fondu pro mimořádné události, jeden stojí 500 korun.

Ústecký kraj připraví také školení pro ředitele domovů pro seniory a sociální služby za účasti hygieničky a epidemioložky z Krajské zdravotní s ohledem na to, že nemoc je nebezpečná zejména pro starší ročníky. „Nutné je zdůraznit, že není na místě panika. Pokud by se nějaký případ v kraji objevil, máme infekční oddělení v ústecké Masarykově nemocnici, které má bohaté zkušenosti díky složení obyvatel s různými epidemiemi,“ uvedl Bubeníček.

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3056230-kraje-se-pripravuji-na-paci...

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM