Celá kauza kolem Koněva by tady nemusela být, pokud by městská část Prahy 6 odstranila nápisy, které byly na soše nasprejovány, řekl na ČT Filip Zachariaš

12. 9. 2019

Spor o sochu Koněva se řešil také ve středeční Devadesátce na České televizi. Pozvání do pořadu přijali mladý člen KSČM a předseda Okresního výboru KSČM ve Vyškově, místopředseda Phray 6 Jan Lacina (STAN) a Oldřich Tůma z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR:

"Celá ta kauza kolem sochy Koněva vznikla v podstatě z rozhodnutí starosty Prahy 6, který po vandalském činu odmítl sochu vrátit do původního stavu. A nebýt tady toho prvotního impulsu, tak bychom ten spor tady teď nemuseli vést. Já si ale myslím, že je to jen zástupný problém, kterým starosta Prahy 6 otevřel prostě otázku týkající se historie. Ten, kdo by se měl omlouvat, je starosta Prahy 6. Ruská federace jako nástupnický stát Sovětského svazu je velice citlivá na tyto otázky. Pan starosta těmi svými prohlášeními, kdy nejprve chtěl sochu přemisťovat, poté dokonce prohlásil, že ji může nechat odvézt do šrotu nebo do sběru. Pak to korigoval, protože asi pochopil, že šlápl vedle. A já chápu, že určitým způsobem toto v představitelích Ruské federace vyvolalo nechuť, protože určitě každý ví, že ty oběti, které za sebou má Sovětský svaz v souvislosti s druhou světovou válkou, jsou obrovské a není podle mě jediná rodina v dnešním Rusku, jejichž předci by nenesli oběti této velké vlastenecké války." řekl Zachariaš.

Záznam najdete na České televizi - https://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-90-ct24/219411058130911/

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM