Dolejš: Ta socha tam stála a nikoho neiritovala. Ani před rokem 1989, ani po něm. Takže si říkám, proč vlastně ten boj vznikl

19. 5. 2020

Jřímu Dolejšovi je téma sochy maršála Koněva blízké nejen ideově. Jak sám řekl, je rodákem z pražské Bubenče a od místa, kde pomník sovětského maršála stál, bydlí asi deset minut.

„V Bubenči žiji celý život. A musím říct, že ohnisko takových sporů vzniklo až teprve před několika lety,“ uvedl na úvod Interview ČT24.

„Ta socha tam stála a v podstatě nikoho moc neiritovala. Ani před rokem 1989, ani po něm. Takže si říkám, proč vlastně ten boj vznikl, protože podobných soch stojí mnoho a taková válka o ně není,“ dodal.

Podle něj byl pomník ničen jeho odpůrci až v posledních letech. „I ta druhá strana, která se klaní před maršálem Koněvem, tak tam nepořádala nějaké poutě. To byla jedna z mnoha soch. Praha je historické město, kde vždy stálo hodně soch. I když se v některých historických dobách obyvatelé Prahy věnovali kácení model, tak to není vyloženě sport Pražanů,“ řekl.

Sám podle svých slov zažil jako malý chlapec v kočárku, když byla odstraněna socha Stalina na Letné. „A tu teda opravdu nepostrádám. Ale jinak si myslím, že napadat sochy je tak trochu anachronismus a ne příliš kulturní. Myslím, že by měly zůstat na místě jako výpověď doby,“ poznamenal Dolejš.

„Musíme si uvědomit, že sochy padaly a ne vždy to bylo šťastné,“ zmínil a dodal, že i podle něj byla postava maršála Koněva historicky rozporuplná. „Ale pokud je zarámována do konce války, do vzkazu osvobození, tak si myslím, že to je problém a bude to čtené různě,“ míní o odstranění pomníku. https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3100055-zmizeni-sochy-koneva-nasi-p...

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM