Filip o rozpočtu armády: Ano, pomáhá s covidem. Na to potřebujeme peníze, ne na zálohy za výzbroj

7. 1. 2021

Vláda na prvním letošním zasedání neprojednala navrácení deseti miliard korun z rozpočtové rezervy ministerstvu obrany. Krácení výdajů do armády si vyžádali komunisté, kteří tím podmínili svou podporu státnímu rozpočtu na tento rok. „Ukazuje se, že to byl správný krok. Můžeme zajišťovat přesun vojáků, policistů a hasičů do služeb ve zdravotnictví, kde se ukazuje, že je to nutné. Kapacity nemocnic jsou vyčerpány,“ říká předseda KSČM Vojtěch Filip.

Připomíná, že kromě vojenských účelů se armáda využívá i na pomoc v České republice.

„Je otázka, jestli máme prostředky utratit za nákupy, které se budou realizovat v letech v letech 2022 až 2026 a platit zálohy podnikům. Nebo je použijeme z rezervy na krytí jiných povinností, které jsou ve zdravotnictví, anebo vůbec v boji proti covidu-19,“ navrhuje Filip.

A poukazuje na to, že armáda loňský rozpočet ve výši 72 miliard nevyčerpala a letos má i po přesunu 10 miliard do vládní rozpočtové rezervy hospodařit se 75 miliardami.

„V tuto chvíli má silnější slovo ministr zdravotnictví než ministr obrany. Pandemická situace je vážná, pan kolega (za ANO Lubomír) Metnar bude muset posečkat, kdy se mu těch 10 miliard vrátí, nebo nevrátí, a bude muset začít jednat,“ vzkazuje šéf KSČM ministrovi obrany, aby jednal o odložení záloh na nákup techniky.

Více včetně audiozáznamu https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/armada-rozpocet-vojtech-filip-kscm_...

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
iRozhlas.cz / FOTO - Michaela Danelová