Filip o Vrběticích: Důvodné podezření není důkaz. Žádný vyšetřovatel se nenechá vést jednou verzí

29. 4. 2021

Předseda KSČM Vojtěch Filip kritizuje vládu za to, že vyhoštěním pracovníků ruské ambasády v Praze zlikvidovala české velvyslanectví v Moskvě. Podle něj nemáme důkazy o tom, že za výbuchem ve Vrběticích stáli ruští agenti: „Důvodné podezření není důkaz. Mrzí mne, že zpravodajská služba hraje nefér hru s občany, protože například běloruské zpravodajské služby zveřejnily vše, co se týká připravovaného atentátu na prezidenta Lukašenka a jeho rodinu.“

Důvodné podezření, o kterém hovoří Bezpečnostní informační služba (BIS), je podle Filipa třeba prošetřit a k tomu je nutné posílit vyšetřovací tým o další specialisty. „Konečně by se občané měli dozvědět, co se před šesti a půl lety ve Vrběticích stalo, kdo zničil ten majetek a kdo připustil, že ten areál není pod správou státu, ale je pronajímán soukromé firmě,“ zdůrazňuje.

„Prapůvodním viníkem té situace je privatizace toho majetku a vojenského materiálu,“ míní předseda komunistů. Připouští, že agenti cizích států mohou na armádní zařízení a sklady útočit, zabezpečit je ale musí naši vojáci.

„Občané a daňoví poplatníci by měli trvat na tom, aby se předložily důkazy, aby se zjistilo, kdo to zavinil a viníci byli potrestáni. A jestli to budou občané České republiky nebo zpravodajské síly jiných zemí, to je mi jedno,“ deklaruje.

Souhlasí s názorem ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), že v případu neexistuje jen jedna vyšetřovací verze, jak tvrdí ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). „Žádný vyšetřovatel se nenechá zavést do slepé uličky jednou vyšetřovací verzí a ke sdělení obvinění musí mít důkazy, ne nějaká důvodná podezření,“ podotýká Filip.

Více v záznamu https://plus.rozhlas.cz/filip-o-vrbeticich-duvodne-podezreni-neni-dukaz-...

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Český rozhlas