Filip: To, že už netolerujeme vládu, neznamená, že chceme destabilizaci státu a další ústavní krizi

28. 4. 2021

Koalice Spolu nemá plán B, pokud menšinová vláda ANO a ČSSD přijde ve sněmovně o důvěru a padne, kritizovali postup pravicové opozice předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a šéf KSČM Vojtěch Filip v České televizi v rámci pořadu Události, komentáře.

„Je to pouze politický krok, který destabilizuje stát. To, že už netolerujeme v současné době vládu, neznamená, že chceme destabilizaci státu a další ústavní krizi, která tady hrozí,“ prohlásil Filip. Komunisté vypověděli dohodu o toleranci vlády, kterou měli uzavřenou s hnutím ANO, před dvěma týdny.

Filip stejně jako Vondráček si ale stojí za tím, že pravicová opozice vůbec neví, jak by měla vypadat budoucnost státu, pokud by vláda přišla o důvěru. „Oni nemají plán B. Koalice, když vyvolá hlasování o nedůvěře, tak by měla vědět, jak dál. Neznám žádný krok, kdy by pravicová opozice jednala s ostatními, když nemá většinu ve sněmovně, aby získala důvěru ta vláda, kterou by chtěli představit prezidentovi,“ sdělil Filip.

Koalice Spolu, která ve sněmovně disponuje 40 mandáty, chce hlasy pro svolání schůze hledat pouze mezi demokratickou opozicí. Piráti i Starostové ale podobné plány odmítají, zdůrazňují cestu rozpuštění Poslanecké sněmovny.

„Není volební zákon. Dokud nebude vyhlášen ve sbírce zákonů, tak do té doby ten, kdo navrhne hlasování o rozpuštění sněmovny, v podstatě říká, že chce ústavní krizi, která nebude mít jiné vyústění než neomezenou vládu Senátu, a to je podle mého soudu nemožné,“ poznamenal Filip.

Záznam pořadu

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/221411...

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Česká televize