Grospič: Chceme-li právní stát, je nutné nechat tyto orgány konat. A vyjádřit se až posléze, kdy jsou tyto věci pravomocné. Dříve ne

21. 9. 2019

Prezident Miloš Zeman prohlásil, že v případě obnovení trestního stíhání Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo využije abolice. O průběhu vyšetřování diskutovali na Radiožurnálu Miroslava Němcová (ODS) a Stanislav Grospič.

"Vyjádření pana prezidenta nevnímám v této fázi jako nátlak. Já si spíš myslím, že celé té věci vůbec nepřispívalo to, jak byla medializována, i když dobře rozumím tomu, že se týkala osoby premiéra, což je samozřejmě exponované, je tam určitý veřejný zájem, ale považuji za nešťastné v momentě, kdy bylo zveřejněno rozhodnutí státního zástupce a poté posléze potvrzeno městským státním zástupcem, že se k tomu začala okamžitě veřejně vyjadřovat Unie státních zástupců, což si myslím, že je porušení takové určité stavovské cti. Samozřejmě to bylo komentováno také různými politiky, politickými stranami, někdy i jejich předsedy, a nemyslím si, že to bylo šťastné, zvlášť v situaci, kdy říkají, že důrazně žádají, aby nejvyšší státní zástupce učinil to a to. Chceme-li právní stát v České republice a je povinnost všech politiků, aby o něj usilovali, aby ho také naplňovali, je nutné prostě nechat tyto orgány konat. A vyjádřit se až posléze, kdy jsou tyto věci pravomocné, rozhodnuté, nezasahovat do toho dříve. Teď se skutečně v České republice, také díky veřejným sdělovacím prostředkům, vytvořila situace, která je velice složitá pro nejvyššího státního zástupce, protože on vnímá ty tlaky různých politických stran, ale přitom musí objektivně a nestranně z hlediska právního řádu posoudit, zda došlo či nedošlo v průběhu toho celého řízení k porušení nezákonnosti nebo zda to nebude vést k tomu, aby ta věc byla třeba zrušena, přehodnocena...," řekl mj. Grospič.

Více na

https://radiozurnal.rozhlas.cz/hlavni-zpravy-rozhovory-a-komentare-599784

6

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Radiožurnál