Grospič na ČT: Neshledávám důvod tuto žalobu podpořit. Je to paskvil. Ústavní soud není orgánem k tomu, aby určoval pravidla politické hry

24. 9. 2019

Stanislav Grospič diskutoval v pondělí 23. září v Událostech, komentářích s Vojtěchem Pikalem (Piráti) a Janem Chvojkou (ČSSD) o posledních výrocích prezidenta Miloše Zemana. Je žaloba senátorů na něj oprávněná? Ve sněmovně se konal v ponděli také kulatý stůl k žalobě na prezidenta s ústavními právníky. 

"Já jsem tam nebyl a přiznám se, že tam nebyli zástupci většiny politických stran zastoupených ve sněmovně. Ten důvod byl v podstatě dvojí. Je tady nějaký časový program, který se utváří z hlediska práce ve sněmovně a ten druhý důvod je zřejmý. Ta schůzka byla zaštítěna spolkem Rekonstrukce státu, a to si myslím, že není úplně objektivní pohled na danou situaci, protože tato organizace má takové renomé, že místo, aby se snažila hledat nějaký společenský konsenzus, tak vytváří v podstatě snahu nadřazovat se nad jakékoliv politické strany, politický systém a nepřispívá, myslím si, ke stabilitě v České republice," řekl v úvodu pořadu na ČT Grospič.

"Pokud jsou tady nějaké domněnky, že někdo nekoná v souladu s ústavním pořádkem, tak ať se o tom baví orgány k tomu příslušné. ale není úplně dobré a šťastné, když je to komentováno zvenčí. Je tady pak předem navozován stav, že když nebude vyhověno této žalobě a Senátu České republiky a v podstatě několika senátorům, kteří předkládají tuto žalobu, tak podle nich bude porušen princip demokratického uspořádání v České republice, a to myslím, že není správné. Ústavní soud totiž není orgánem k tomu, aby určoval pravidla politické hry. Ústavní soud má rozhodovat o tom, je-li dodržován ústavní pořádek nebo cítí-li se někdo nenaplněn ve svých právech. V tento moment si myslím, že ta situace tady není a sama o sobě ta žaloba, když se o ní budeme bavit, tak jde i za rámec tohoto volebního období, jde ještě do předchozího volebního období, a to si myslím, že jsou i jevové nedostatky a chyby," dodal.

KSČM ústavní žalobu na prezidenta republiky ve čtvrtek ve sněmovně nepodpoří. "Já neshledávám důvod tuto žalobu podpořit, protože si myslím, že i tak, jak je napsána, tak by ji zvládl napsat lépe i absolvent středoškolského vzdělání. Je to paskvil,"

Více v pořadu Události, komentáře - https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/219411...

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
ČT24