Grospič: Spekulace a pochybnosti, které se kolem vydání pana Nikulina vyrojily, měly zřejmě racionální jádro. Je to závažný signál o tom, jak ministerstvo spravedlnosti fungovalo

10. 4. 2019

Přibližně před rokem řešil tehdejší ministr spravedlnosti za hnutí ANO Robert Pelikán tajenku kolem toho, jestli Česko vydá údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina do Ruska nebo Spojených států. Rozhodl se pro Američany. Ovšem teď Ústavní soud konstatoval, že tím porušil Nikulivnova práva. Nepočkal totiž na definitivní dokončení jeho žádosti o azyl, včetně soudního přezkoumávání. Soud Pelikánovi rozhodnutí zrušil i přesto že, Nikulin nakonec azyl nezískal. 

Nález Ústavního soudu považuji za závažnou věc. Ukazuje se, že spekulace a pochybnosti, které se kolem vydání pana Nikulina vyrojily, měly zřejmě racionální jádro. Je to závažný signál o tom, jak ministerstvo spravedlnosti v minulosti fungovalo,« řekl Haló novinám Grospič, který zároveň upozornil na to, že ve prospěch ministra Pelikána v minulosti rozhodl Nejvyšší správní soud, což občanům ČR na právní jistotě také nepřidá.

"Pan ministr spravedlnosti Robert Pelikán měl počkat až bude doprojednáno a souběžně s tím měl samozřejmě informovat i právního zástupce pana Nikulina. V tom vidím to porušení. Bez ohledu na to, jestli měl být vydán do Spojených států amerických nebo do Ruska," řekl Grospič

nález Ústavního soudu za varující. »Považuji to za závažnou věc. Ukazuje se, že spekulace a pochybnosti, které se kolem vydání pana Nikulina vyrojily, měly zřejmě racionální jádro. Je to závažný signál o tom, jak ministerstvo spravedlnosti v minulosti fungovalo,« řekl Haló novinám Grospič, který zároveň upozornil na to, že ve prospěch ministra Pelikána v minulosti rozhodl Nejvyšší správní soud, což občanům ČR na právní jistotě také nepřidá.

Celý záznam na Radiožárnálu - https://radiozurnal.rozhlas.cz/odpoledni-publicistika-s-tomasem-pavlicke...

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Radiožurnál