Jaroslav Komínek: Budujme železnice a přesuňme na koleje nákladní dopravu

22. 9. 2021

Výstavbu silnic a dálnic je třeba plánovat přes několik funkčních období. Stát může na takový plán navázat i rozpočet. Tlak na snižování emisí v dopravě odporuje přirozenému vývoji. „Popíráme vývoj ve vědě a průmyslu, když řekneme ‚teď to bude takhle‘,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Jaroslav Komínek (KSČM), zastupitel Ústeckého kraje. Podle něho nelze lidem nařídit, že si mají začít kupovat elektromobily.

Budování dopravní infrastruktury nelze financovat podle toho, kolik zrovna v daném roce zbyde peněz v rozpočtu. Myslí si to Jaroslav Komínek, zastupitel Ústeckého kraje a bývalý krajský radní pro dopravu. „Kdyby třeba kraje věděly, kolik peněz dostanou na silnice na pět let, mohly by si je lépe rozvrhnout a lépe s nimi pracovat,“ řekl Komínek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Že se tak neděje, přikládá Jaroslav Komínek tomu, že poslanci po zvolení do sněmovny zapomenou na své sliby.

Dlouhodobost v plánování považuje za důležitou také Tomáš Janeba, prezident Asociace pro rozvoj infrastruktury. „Ministr dopravy chce vždy otevřít co nejvíce nových dálnic, a proto se snaží realizovat ty nejjednodušší projekty a nikoli ty nejkomplikovanější. Jenže právě ty potřebujeme nejvíce,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Nový stavební zákon podle Jaroslava Komínka zrychlí a zjednoduší výstavbu dopravní infrastruktury v Česku. Jako příklad krajský zastupitel uvedl dálnici D6, která vede přes několik krajů. „Pokud bude namísto několika stavebních úřadů rozhodovat jeden centrální, bude to zřejmě rychlejší a efektivnější,“ řekl Komínek. Podle Tomáše Janeby je důležité, aby se nový stavební zákon již neměnil, aby se na něj všichni dokázali adaptovat. „Přechod na něj bude náročný a problematický, je ale důležité, že k systémové změně došlo,“ řekl.

Více v článku na CNN včetně videorozhovoru. https://cnn.iprima.cz/budujme-zeleznice-a-presunme-na-koleje-nakladni-do...

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
CNN Prima NEWS