Jiří Dolejš na ČT: Developeři zainvestovali peníze a chtějí je nějakým způsobem vrátit zpátky, ale chybí nám na trhu byty, které by uspokojily tu nižší střední vrstvu, ty chudší občany

7. 5. 2019

Senát navrhuje zrušit daň z nabytí nemovitostí, která je prodražuje i o statisíce korun. Co na to poslanci, kteří tvrdí, jak jim leží dostupné bydlení na srdci? V pořadu Události, komentáře o tom v pondělí 6. května debatovali členové sněmovního hospodářského výboru, Jiří Dolejš (KSČM) a Patrik Nacher (ANO).

"Já chápu, že lidé neradi platí daně, že dokonce někteří k tomu používají jako symbol takzvaný den daňové svobody, ale jestli jste zmínil například průměrnou cenu bytu v Praze 7 milionů, tak si troufnu říct, že obyčejní Pražané na tak drahý byt stejně nemají a to dokonce ani s pomocí hypotečního úvěru. To samozřejmě není problém jenom Prahy. I pětimilionový nebo čtyřmilionový byt je problém a tudíž asi pomoci při řešení bytové nouze nebo dostupnosti bydlení bychom měli trošku komplexněji, například se podívat na nabídku. Strana nabídky je taková, že dneska developeři zainvestovali peníze a chtějí je pochopitelně nějakým způsobem vrátit zpátky, ale chybí nám na trhu ty byty, které by uspokojily, řekněme, tu nižší střední vrstvu, ty chudší občany, kteří nedosáhnou na nájemné bydlení, ale na vlastnické bydlení v podstatě nikdy nebudou mít peníze, ať tam ta daň bude nebo nebude," řekl v pořadu Jiří Dolejš.

Více v záznamu https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/219411...

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
ČT24