Krušnohorsko ve Štrasburku

12. 4. 2016

Ojedinělý projekt, přeshraniční spolupráce České republiky a Svobodného státu Sasko představuje od včerejška ve Štrasburku výstava "Sláva krušnohorského hornictví". V budově Evropského parlamentu ji uspořádal europoslanec za KSČM Jiří Maštálka ve spolupráci s dalšími poslanci EP Kateřinou Konečnou (KSČM - GUE/NGL) a europoslancem za Svobodný stát Sasko Hermannem Winklerem (EPP).

Záštitu nad expozicí převzal a vernisáže se také zúčastnil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. 

Připomínka historické slávy hornictví na obou stranách Krušnohoří je projektem, který názorným způsobem ukazuje více než osmi set let společnou historii na dvaceti výstavních panelech. Součástí expozice jsou i ukázky historických hornických nástrojů a také hornin, dobývaných v krušnohorských dolech. Jak zdůraznila na vernisáži europoslankyně Kateřina Konečná, hornická historie regionu byla založena mimo jiné na principech přátelství, pomoci a spolupráce horníků, což by měly být i hlavní pilíře pro fungování Evropské unie. Oldřich Bubeníček připomněl, že projekt "Sláva krušnohorského hornictví" usiluje o zápis do Seznamu světového dědictví UNESCO. Společná historie, kterou psali lidé z obou stran Krušných hor, si takovou poctu určitě zaslouží, soudí o projektu Jiří Maštálka. 

Příběhy horníků, kteří v krušnohorských dolech historii a slávu profese, přesahující hranice regionu, zaujaly řadu hostů vernisáže a budí pozornost nejen europoslanců a pracovníku EP, ale také návštěv štrasburského sídla Evropského parlamentu. Seznamují se s expozicí, kterou už poznala veřejnost i řady našich měst.

Fotogalerie

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM