KSČM v rozpočtovém výboru zabodovala

18. 9. 2019

Přes odpor opozice doporučili sněmovní rozpočtáři dolní komoře schválit vládní daňový balíček. Komunisté ho podpořili jednak proto, že jde o příspěvek do státního rozpočtu, a ten s ním pro příští rok už počítá, a pak také uspěli se svými pozměňovacími návrhy.

»Došlo jen k několika málo korekcím, v podstatě kromě poslance Karla Raise (ANO), jehož pozměňovací návrhy jsou víceméně technické, výbor přijal pozměňovací návrhy komunistů,« zdůraznil pro náš list Jiří Dolejš (KSČM).

Z vládního daňového balíčku by tak mohlo zmizet navrhované zdanění plynu určeného pro vytápění v domovních kotelnách. Plyn pro domovní kotelny je od energetické daně dosud osvobozený a vláda chce toto osvobození zrušit. Poslanci však doporučili schválit pozměňovací návrh svojí předsedkyně Miloslavy Vostré (KSČM), který osvobození zachovává. Hlasovalo pro to 20 přítomných členů výboru napříč politickým spektrem.

»Změna se tedy týká úlev na pořízení kotelen v bytových domech, úlevu mají fyzické osoby, ale společným kotelnám to by odebráno, což má asi logiku u velkých centrálních výtopen, ale existují malé domy o několika bytových jednotkách, pro které je samozřejmě pořízení malé kotelny zátěž. To by mělo tedy být ze zákona vyňato,« zdůraznil Dolejš.

Výbor doporučil také úpravu té části daňového balíčku, která zdaňuje výhry z hazardu. Vláda navrhuje zdaňovat výhry nad 100 000 korun. Výbor však přijal návrh své předsedkyně Miloslavy Vostré (KSČM), která tento limit zvyšuje až nad milion korun. Z pravicové opozice padala i vyšší hranice, což však neprošlo. »Zkrátka malé výhry do jednoho milionu korun se nebudou danit, ty velké ano,« dodal Dolejš.

Více na http://www.halonoviny.cz/articles/view/52007931

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM