Leo Luzar :Zvýšit koncesionářské poplatky zákonem lze pouze za předpokladu transparentnosti nakládání s prostředky stávajícími

19. 6. 2020

Česká televize s odkazem na průzkumy agentur Median a STEM/MARK přinesla zprávu, že osm z deseti lidí souhlasí s jejím financováním a financováním Českého rozhlasu (ČRo) formou koncesionářských poplatků. Navíc dvě třetiny obyvatel by byly pro jeho zvýšení. Článek se objevil na Facebooku, kde znepokojil uživatele.

Osloveno bylo podle ČT více než dva tisíce lidí starších 18 let. Sledující ale tento fakt zpochybnili. „To asi dělali průzkum u svých zaměstnanců, u Top a Pirátů,“ reagoval na příspěvek uživatel Václav Sýkora. „12 z 10 by k ČT sedělo lépe,“ dodal František Janeček.

"Zvýšit koncesionářské poplatky zákonem lze pouze za předpokladu transparentnosti nakládání s prostředky stávajícími. To aby bylo zřejmé, že nedochází k neefektivnímu vydávání prostředků. Můžeme začít debatu od úrovně zaměstnanosti v ČT po cenu nakupovaných pořadu nebo porovnání nákladů na vlastní tvorbu s cenami licencí na přenosy atraktivních sportovních přenosů oproti sportům, které mají smůlu a v ČT je neuvidíte, i když jsou skoro zdarma. Porovnat návratnost nákladů vlastní tvorby a sledovanost výsledků v porovnání s deklarovaným cílem. Debata je před námi a nevšiml jsem si ochoty ČT ji otevřeně vést. Jinak je stále možnost nezdražovat na úkor občanů, ale zeptat se jich v rámci referenda a zvýšené financování veřejnoprávních médií přenést na rozpočet ministerstva kultury, komentoval průzkum místopředseda Poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM