Lukáš Pařízek: Jak jsem letos slavil 8. květen

10. 5. 2019

Jako kandidát do EP se během kontaktní kampaně s voliči zapojuji do různých aktivit. Ovšem nejsilnějším zážitkem pro mne byla doposud účast na letošním 15. ročníku Štafety míru na Teplicku. Štafeta je každoročně pořádána osmého května. I když jsem byl na štafetě poprvé, již na startu mi bylo sděleno, že s ohledem na absenci dlouholetého účastníka a mého kolegy z kandidátky, dosavadního europoslance Jaromíra Kohlíčka, jsem zvolen nosičem štafetového kolíku. To byla pro mne veliká čest.

Státní svátek Den vítězství je spojen s vojenskými přehlídkami nebo pietními akty ve velkých městech naší vlasti, kde hovoří vládní představitelé k anonymnímu davu občanů. Na Štafetě míru je to však jiné. Během jednoho dne účastník ujede 40 km na kole a položí květinu v devíti obcích u válečných hrobů osvoboditelů na hřbitovech nebo u pomníků obětí druhé světové války na návsích. Na místě pokládání květin se schází místní občané, kteří se o hroby nebo pomníky starají po zbytek roku. Projev zde pronese vedoucí jezdec štafety a někdo z místních obyvatel. Starosta dané obce následně přiváže stuhu s názvem obce na štafetový kolík (na kole) vedoucího jezdce pelotonu a jede se dál. Skvělá atmosféra je podtržena tím, že zde místní obyvatelé pro přijíždějící peloton cyklistů připraví drobné občerstvení a rozhodně nešetří slovy podpory před další cestou.

Naše trasa začínala v Dubí, pokračovala přes obce a města Hrob, Osek, Duchcov, Zábrušany, Křemýž, Teplice, Novosedlice, Proboštov a byla symbolicky zakončena v Krupce u památníku obětem pochodu smrti. Různá místa, různí lidé, ale jedno jsme měli stejné. Chtěli jsme společně oslavit náš státní svátek, poklonit se památce našich osvoboditelů a prokázat úctu těm, co se naší svobody nedožili. Zapojení místních obyvatel (nikoliv anonymního davu) na každém pietním aktu je pro mne do budoucna velkou inspirací. Děkuji všem organizátorům za pozvání na netradiční, přitom důstojně uspořádanou, oslavu 8. května Dne vítězství. 

Autor: 
Lukáš Pařízek, kandidát KSČM - Česká levice společně! do Evropského parlamentu

Fotogalerie

Společná fotografie všech co dojeli do cíle v Krupce
Hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM) podpořil závodníky na trati. Na fotce je společně s nosičem štafetového kolíku Ing. Lukášem Pařízkem.
Jedna z mnoha zastávek. Hovoří Ing. Lukáš Pařízek, v pozadí vlajky drží Ing. Jaroslav Dubský (nalevo) zastupitel a předseda výboru pro kulturu a památkovou péči Ústeckého kraje, Tomáš Zíka (napravo) předseda OV KSČM Teplice (organizátor akce)