Luzar: BIS o ruských agentech věděla, přesto tři roky neinformovala vládu

20. 4. 2021

Bezpečnostní informační služba České republiky (BIS) zveřejnila podrobnosti k výbuchu ve Vrběticích po třech letech a až v době, kdy se rozhodovalo o zakázce na dostavbu Dukovan. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS to řekl komunistický poslanec Leo Luzar.

"Už v roce 2018 tajná služba věděla, že agenti, kteří otrávili Skripala, byli na našem území, přesto nikoho neinformovala. Až teď po třech letech, kdy se řeší Dukovany, to BIS zveřejnila,“ řekl komunistický poslanec Luzar. „Je to naprosté selhání ředitele BIS,“ měl jasno.

Luzar připomněl, že zbraně, které byly ve Vrběticích uloženy, mohly putovat za teroristy. „Kde měly skončit? V rukou teroristů IS? Nebo na Ukrajině? Myslel jsem, že BIS minimálně tři roky informuje vládu. Otázka, jestli firma Imex (měla pronajaté sklady ve Vrběticích, pozn. red.) nesloužila jako supermarket. Jaká je role českých soukromých firem, které obchodují se zbraněmi a střelivem, u světových konfliktů?“ ptal se poslanec.

Zároveň však akci GRU odsoudil. „Pro mě je nepřijatelné, když cizí agenti vstupují na území cizího státu. Odsuzuji to jak z ruské strany, tak ze strany Izraele, který dělá něco podobného v Iráku či v Íránu,“ dodal Luzar.

Celý pořad https://cnn.iprima.cz/porady/360deg-pavliny-wolfove/19042021

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
CNN Prima NEWS