M. Vostrá: Alkohol za volant nepatří

30. 1. 2017

Dalo by se předpokládat, že horní komora Parlamentu ČR má práce nad hlavu. Nebo ne? Návrh senátora Kubery, který chce předložit, je víc než problematický. Navrhuje, aby řidiči mohli usednout za volant až s půl promile alkoholu. Jeho odvolání na stejný způsob v jiných evropských zemích není tak zcela adekvátní.

Evropské země totiž v poslední době svoji toleranci k požití alkoholu přehodnocují. Svůj postoj chce změnit i Velká Británie. V naší republice nesouhlasí ani policie ani ministerstvo dopravy. Stejný nápad pro cyklisty měl i bývalý senátor Zdeněk Škromach. Co by se na našich cestách dělo, si nechci ani představit. Každý člověk snáší alkohol jinak. Celkem jistě se dá říct, že mnozí by tuto hranici jistě překročili. I dnes, kdy je alkohol za volantem zakázán, dochází velmi často jeho vinou k velkému procentu nehod.

 Některé návrhy senátora Kubery můžeme považovat za úsměvné. Jedním z nich byl například nápad založit církev kuřáků. To byl tak trochu výsměch přísnému zákazu kouření. Co se však týče tolerance alkoholu, jde o jiný problém. Každá z návykových látek, a alkohol k nim rozhodně patří, způsobuje změnu v chování člověka. Bohužel vždy vyprovokuje větší suverénnost, agresivitu a omezuje pozornost při činnostech, které právě vykonává. Už tolerance alkoholu u cyklistů nám naháněla husí kůži a dnešní Kuberova touha zachází ještě dál. Věřme, že zvítězí zdravý rozum a podobné excesy nebude Senát vůbec projednávat.

Miloslava Vostrá, poslankyně PSP ČR a místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM

Autor: 
Miloslava Vostrá, poslankyně PSP ČR a místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM
Zdroj: 
Mediální úsek ÚV KSČM