M. Vostrá: Není proč jásat

10. 11. 2016

Stránky všech světových médií plní vítězství Donalda Trumpa. Americké prezidentské volby vnímá svět se smíšenými pocity. Krajní pravice vítězství Trumpa považuje i za vítězství svých zájmů. Populisté jako Marine Le Penová a další byli první mezi gratulanty. Co čeká svět pod vedením byznysmena Trumpa, si můžeme jen domýšlet.

Kuba Trumpovo vítězství vnímá s obavami. Trump totiž během kampaně informoval, že by dohody o normalizaci vztahů zrušil. I u nás někteří populisté zvedají hlavy s nadějí, že odlesk vítězství Trumpa dopadne i na ně. Každý z nás by si však měl uvědomit, že žijeme v demokratické zemi a mnohdy jsme zažili nadvládu různých zahraničních vlivů, kterým jsme se jen neradi podřizovali. Ne vše, co je americké, musí být také dobré. Pokud nový americký prezident omezí války a agrese a dokáže vést zemi k prosperitě, budeme jenom rádi. Pokud se jeho účinkování v nové roli změní pouze v jakousi formu byznysu, bude to samozřejmě špatné.

Spojené státy čelí spoustě vnitřních problémů a ty mohou mít dopad i na Evropu. S některými Trumpovými názory lze souhlasit, ale jásot, aniž víme, jaký směr jeho politika nabere, je velmi předčasný.
 

Autor: 
Ing. Miloslava Vostrá, poslankyně PSP ČR a místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM
Zdroj: 
Mediální úsek ÚV KSČM