Nesmrtelné pluky

5. 5. 2019

Ve středu 8. května se od 11 hodin uskuteční u příležitosti 74. výročí ukončení druhé světové války a Dne vítězství v areálu Národního památníku v Praze na Vítkově slavnostní pietní akt. Jak je uvedeno na webových stránkách Národního památníku, zúčastní se jej ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu Armáda ČR armádní generál Aleš Opata. Očekává se také účast prezidenta České republiky a dalších nejvyšších představitelů státu.

K 74. výročí vítězství projdou v několika českých městech také pochody Nesmrtelného pluku. Jedná se o projekt sledující uchování památky – v každé rodině – na pokolení, které zachránilo svět před zkázou. Každý, kdo vzpomíná a uctívá svého příbuzného, jenž bojoval proti fašismu a nacismu, může přijít s jeho fotografií či plakátem a projít trasu pochodu.

Kalendář Ruského střediska vědy a kultury shrnuje tyto akce takto:Osmého května, Karlovy Vary, sraz na Mírovém náměstí u Grandhotelu Pupp v 11.30 hodin. Praha, sraz na Staroměstském náměstí ve 12 hodin, Brno sraz na Moravském náměstí u Památníku rudoarmějcům ve 12 hodin. Devátého května, Teplice, sraz v Havlíčkových sadech u Památníku vojáku-osvoboditeli, ve 14 hodin, Ostrava, sraz na náměstí T. G. Masaryka v 16 hodin.

V Praze se poté, co pochod Nesmrtelného pluku dorazí na Ovocný trh, koná (orientačně od 13 hodin) koncert dětských pěveckých sborů Ať vždy bude mír. Rusko bude reprezentovat dětský sbor Sluneční vítr z Uljanovska, Českou republiku dětský sbor Ko-ko z Ostravy. Zazní lidové a současné písně obou zemí.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM