P. Braný: Dne ani hodiny

26. 12. 2016

Lidé v Soběslavi začali zapalovat svíčky před domem, kde vyrůstala. První česká oběť tereorismu v Evropě Naďa Čižmárová sice pochází z jihu Čech, ale mohlo se to stát komukoli jinému z naší země. V ohlasech vysílaných televizemi se nejčastěji vyskytovala věta: „Byla ve špatný čas na špatném místě.“ Ale které místo je to správné? Berlín není tak daleko a také nebyl jediným místem, kde fanatik najel kamiónem do davu nebo střílel.

Terorismus vzbuzuje obavy i rozhořčení tím, že si vybírá oběti mezi šťastnými lidmi. Tak jako jihočeská rodačka nakupovali na vánočních trzích a těšili se na svátky mezi svými blízkými. Tak jako ve Francii šli na koncert nebo oslavovali státní svátek. Jestli je úmyslem zasáhnout nás na citlivém místě a vyvolat strach, pak ovšem teroristi nepočítají s lidskou přirozeností. Je vlastně od některých politiků zbytečné vyzývat obyvatele, aby žili jako předtím. Dělají to, protože zavřít se doma a třást se znamená ztratit život. Proto naprostá většina znovu vychází do ulic. Tak jako po zprávách o tragických nehodách usedáme za volant auta, nastupujeme do vlaku a létáme letadlem. Je tu ale rozdíl. Teroristické činy jsou úmyslným útokem, a tudíž je vnímáme jinak. Nechceme se nechat zastrašit, ale ani si zvykat.

Požadujeme po vládách, aby své občany lépe chránily a přestaly jen vyjadřovat soustrast. Jestliže je Česká republika členem Evropské unie, pak její obyvatelé chtějí zajistit větší bezpečí nejen od vlastních politiků. Považuji za správné, že právě od vrcholných představitelů EU a rozhodujících členských států (neboť je liché si namlouvat, že máme stejný hlas jako lidnaté a mocné Německo) očekávají razantní kroky zejména v migrační politice.

Není možné, aby se po Evropě potulovali lidé, jejichž identitu nikdo nezná a kteří mohou připravovat právě takové útoky. Všemu nelze zabránit, ale stavět bezpečnostní bariéry je potřebné dříve než ty betonové. Říká se, že neznáme dne ani hodiny. To nás ale nemá vést k tomu, abychom podléhali pocitům marnosti a depresím. Chceme žít naplno, plnit si svá přání a dělat užitečné věci. Nesmíme přitakat těm, kteří na nás útočí, ani těm, kteří toho využívají k vyvolávání nenávisti ke komukoli odlišnému. Politici silných slov a slabých opatření spoléhají buď na setrvačnost volby, nebo na nový nátěr zářící fasádu. Žádnou skutečnou změnu nenabízejí.

Pokud budou brát občané na lehkou váhu, koho si zvolí do čela státu, pak větší úspěchy v potírání terorismu nemohou očekávat.

Autor: 
Petr BRANÝ, předseda Jihočeského krajského výboru KSČM
Zdroj: 
Mediální úsek ÚV KSČM