Pěnčíková na ČT: Letecká doprava je levná, ale je také jedním z největších znečišťovatelů ovzduší. Tlačme lidi do vlaků a hromadné dopravy!

15. 6. 2019

Řešení klimatických problémů, to bylo jedno z témat páteční Devadesátky na ČT24, na které odpovídala poslankyně KSČM Marie Pěnčíková, místopředsedkyně výboru pro životní prostředí.

"Mohla bych být velice kritická k Ministerstvu životního prostředí, ale zase na druhou stranu si musíme přiznat, že naše vláda a Česká republika jako taková ovlivní jenom minimální zlomek toho problému. Ty problémy by se měly posunout výš, minimálně na úroveň Evropské unie, a já to vidím spíš čistě na globální hledisko, na mezinárodní smlouvy, ale na takové, od kterých nám nebudou odstupovat klíčoví hráči, jako se ukázalo odstoupení USA od Pařížské dohody. Ty největší problémy se netvoří v České republice, ty jsou samozřejmě úplně někde jinde, a my to můžeme tlačit zespodu, já doufám, že pan ministr Brabec se bude ozývat, že bude vyzývat komisi k dalším krokům, ale ty největší globální problémy nejsou bohužel na naší vládě.

My řešíme dlouhodobě například obrovskou kamionovou dopravu. Proč nezačneme tím, že přesuneme náklady na vlaky, tak jako to bývalo historicky lepší, na obyvatelstvo to nebude mít negativní cenový efekt, kterého se někteří obávají, protože to zdražení tam nepřijde. A to je přesně ten konkrétní krok, který může naše ministerstvo řešit. To, že by se to napojilo na celoevropskou vlakovou síť, protože teď je velice levné a oblíbené lítat, letecká doprava je ale jedním z největších znečišťovatelů ovzduší, pokud by se nám podařilo tlačit lidi, aby cestovali spíše vlaky a hromadnou dopravou, je to správný krok a může to být motivující pro ostatní země Evropské unie," řekla mj. Pěnčíková.

Více v rozhovoru na https://www.ceskatelevize.cz/porady/11412378947-90-ct24/219411058130614/video/702738

Zdroj: 
90’ ČT24