Poslanec by měl brát průměrný plat, říká lídr kandidátky KSČM v Libereckém kraji Jan Koros

3. 9. 2021

Je mu teprve čtyřiadvacet let, do sněmovních voleb ale Jan Koros povede v Libereckém kraji kandidátku KSČM. Co jeho strana voličům nabízí? Dostane se vůbec do Parlamentu? A jak se slučuje profese učitele Jana Korose s ideály KSČM? I to jsme řešili v dalším ze série předvolebních rozhovorů Liberecké Drbny před volbami do Poslanecké sněmovny.

KSČM se v končícím volebním období pohybovala v opozici, v řadě hlasování ale podpořila vládnoucí koalici. Jste tedy spokojeni s tím, co se vám povedlo prosadit?
Jako KSČM jsme prosadili zvýšení minimální mzdy, zvýšení důchodů, nepromlčitelnost privatizačních zločinů, platby za státní pojištěnce nebo jednotné jízdné. Jelikož jsme nebyli součástí vlády, máme řadu dalších vizí, které Českou republiku posunou dál. Především prosazujeme progresivní daň, bytovou výstavbu a zvýšení minimální mzdy na 20 000 korun a řadu sociálních reforem. Dále bojujeme za změny v zahraniční politice, počínaje referendem o vystoupení z EU a NATO. Kdyby vláda držela slovo a nemuseli bychom vyvázat naši toleranci, dokázalo by se nám toho prosadit více.

Aktuálně se ale KSČM v některých průzkumech pohybuje pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro zvolení do sněmovny. Povede se to?
V poslední době naše preference opět rostou. Já věřím, že se to povede, protože jsme v Poslanecké sněmovně jako jediná skutečně levicová parlamentní strana odvedli poctivý kus práce. Navíc máme od ostatních politických stran něco, co ostatní nemají, a to vizi o budoucnosti. Neorientujeme se pouze na jedny volby, ale už 31 let, kdy KSČM vznikla, máme dlouhodobý program, který prosazujeme a který se ukazuje jako správná cesta. 

Když se podíváme do Libereckého kraje, ani tady se straně nedaří. Není v krajském, ani libereckém zastupitelstvo. Co udělat, aby se to změnilo?
Na zastupitelstvech jsme dokázali prosadit řadu věcí, jen jsme je neuměli tolik prodat jako ostatní strany. Zmíním například náš boj proti privatizaci nemocnice ve Frýdlantu, opravu silnice z České Lípy na Kozly nebo boj za větší ochranu Českého ráje. Zároveň musíme ukázat nové a mladé tváře, které KSČM má. Také si myslím, že současná kandidátní listina tomu odpovídá.

Co voličům v Libereckém kraji nabízíte?
Nabízíme především vizi, slušnost a znalost našeho kraje, který chceme v Poslanecké sněmovně zastupovat. Jsme nejpočetnější stranou a základní organizace máme ve většině obcí. Právě proto se problémy jednotlivých lidí z různých koutů dostanou k našim lidem v Poslanecké sněmovně, kteří je aktivně řeší. 

Jaké jsou problémy Libereckého kraje, které je potřeba řešit?
Mezi konkrétní body, které chceme v Libereckém kraji řešit je nedostupné bydlení, chybějící přímé železniční spojení s Prahou nebo polský důl Turow, který odvádí vodu z ČR, kterou potom zaplatíme my všichni. Velkým problémem je nedostatek lékařů, který chceme řešit navýšením počtu studentů lékařských fakult. Naší představou je zubní ordinace v každém okrese Libereckého kraje, protože současná situace je velice špatná a roky ji nikdo neřešil. Dalšími problémy, které bereme jako podstatné, jsou pomoc malým živnostníkům po koronavirové pandemii, sociální problémy, jako je situace samoživitelek či seniorů, nebo problémy s životním prostředím, které zahrnují kůrovce v Lužických horách, znečištění Českého ráje nebo těžbu na kopci Tlustec. 

Více v rozhovoru na stránkách Liberecká drbna https://liberecka.drbna.cz/zpravy/politika/27321-poslanec-by-mel-brat-pr...

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Liberecká drbna