Přemístění sochy maršála Koněva je hrubou neúctou k osvoboditelům, řekl Petr Šimůnek u Jílkové

27. 9. 2019

O soše maršála Koněva diskutovali v pořadu Michaely Jílkové Máte Slovo Ondřej Kolář, starosta Prahy 6 za TOP 09, Petr Šimůnek, 1. místopředseda ÚV KSČM, Ivan Gabal, sociolog a spoluautor dopisu ruskému ministru kultury, Jaroslav Foldyna, poslanec ČSSD, Radim Špaček, autor petice za odstranění Koněvova pomníku a Stanislav Korytiák, autor petice proti odstranění Koněvova pomníku.

"Problém nastal dodatkovými tabulkami v loňském roce. Je tady ještě několik památníků z druhé světové války, které nejsou ničeny. A vy jste způsobil tu aféru, která dnes je kolem maršála Koněva. Těmi dodatkovými tabulkami jste rozpoutal hysterii v České republice. Samozřejmě, že je tady spousta pamětníků, kteří jsou vděčni za osvobození Rudou armádou a přesně jako tady kolega Foldyna říkal, že Rudá armáda a maršál Koněv se zasloužili o to, že Praha zůstala Prahou," řekl na adresu starosty Šimůnek. "Maršál Koněv měl hlavní zásluhu na osvobození Pražského povstání," dodal.

"Jsme tady svědky překrucování historie. Maršál Koněv přišel na požádání Československého rozhlasu. Mezinárodní dohody z Jalty byly brány zcela vážně spojenci a nebylo to jenom v případě Prahy mezi Rudou armádou a západními spojenci, ale takzvané nemíšení vojsk dodržovali mezi sebou i Britové a Američané při postupu třeba Francií a Holandskem, protože to bylo absolutně z té vojenské operace nepřípustné. On na sebe vázal německá vojska, Praha byla bombardována pouze sporadicky, protože poslední letectvo Koněv vázal na sebe. Kdyby to neudělal, tak Praha byla zničena jako Rotterdam nebo Varšava," řekl.

Celý pořad si můžete pustit zpětně na České televizi - https://www.ceskatelevize.cz/porady/10175540660-mate-slovo-s-m-jilkovou/...

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
ČT1