S demonstranty v Hongkongu souhlasím. Jiná věc je, že se vždycky na takovéto demonstrace nabalí skupinky lidí, kteří to volí jako prezentaci možného násilí, řekl Luzar v České televizi

23. 11. 2019

Demonstrace v Hongkongu, prudké střety v ulicích města. To bylo hlavní téma pátečnho pořadu České televize Události, komentáře, kde byl hostem kromě náměstka ministra zahraničních věcí Aleše CHmelaře také poslanec KSČM Leo Luzar.

"Situace v Hongkongu je hodně složitá. Já jen chci připomenout, že to, co se teď děje v Hongkongu, není ojedinělý případ ve světě. To samé je ve Francii nebo v Katalánsku. Můžeme se bavit i o Latinské americe, kde teď propukají nové nepokoje, kdy lidé frustrovaní ze společnosti volí tuto násilnou cestu svého vyjádření protestu. A bojím se, že stávající svět není připraven na to, kdy lidé takhle začnou vystupovat a jdou do ulic," řekl na úvod svého vstupu Luzar.

"Demonstrovat je lidské právo. S demonstranty v Hongkongu souhlasím. Můžeme volit formu stávek, pokojných shromáždění... Jiná věc je, že se vždycky na takovéto demonstrace nabalí skupinky lidí, kteří to volí jako prezentaci možného násilí. Rabují, bombardují, hážou Molotovovy koktejly. To je ta negativní stránka věci, s kterou nemůžu souhlasit. Ale znovu upozorňuji, není to jediný případ, podobné problémy jsou v celém světě."

Americký senát se přiklonil na stranu demonstrantů. Čína to považuje za vměšování. "Už více než dva roky probíhá obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy americkými. Američané uvalili embargo na čínské zboží, Čína recipročně toto embargo opakuje. A celý svět s hrůzou čeká, co se bude dít dál. Před dvěma měsící to vypadalo, že se tato ekonomická situace zlepší. Dneska jsme zpět na bodu 0. Právě prohlášením amerických politiků. Tady bych velice varoval před tím, abyschom neroztočili globální ekonomickou válku. A toho bychom se minimálně my v Evropě měli docela bát."

Záznam na stránkách České televize - Události, komentáře.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
ČT24/Události, komentáře