Senát schválil ústavní žalobu na prezidenta. Poslanci KSČM pro ni ale ve sněmovně ruku nezvednou

26. 7. 2019

Senát schválil ústavní žalobu na prezidenta. Bude se o ní hlasovat v poslanecké sněmovně.

"Sám za sebe žalobu v nepodpořím. Mám k ní spoustu výhrad. Domnívám se, že i z právně-ústavního hlediska je velice špatně sestavena. Myslím, že se nejedná o ústavní stížnost jako takovou, ale o politický dokument." řekl pro iRozhlas.cz poslanec KSČM a předseda mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič.

Duel s Vítem Rakušanem si můžete poslechnout na https://plus.rozhlas.cz/rakusan-vladni-koalice-nema-rada-otevrenou-debat...

Podobně se vyjádřil i předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. "To, co jsem obdržel jako návrh ústaní stížnosti, je blábol, který vyplývá z toho, že ani všichni senátoři, kteří to podepsali, nemají desetinu mandátu, který má přímo volený prezident republiky. Je to samozřejmě jejich právo, mohou to udělat. Ale v poslanecké sněmovně takový blábol podporovat nemohu. Myslím si, že se mnou bude souhlasit velká řada poslanců z mnoha politických stran."

Žalobu nepodpoří ani místopředsedkyně Poslaneckého klubu KSČM Hana Aulická Jírovcová. "Rozhodně se nebudu snižovat na úroveň senátorů, kteří hlasovali pro. Jejich pojetí demokracie a ůstavnosti v ČR nemá nic společného se zájmy našich občanů, bohužel jde předevšim o osobní zájmy několika členů horní komory. Nikdy bych pro tento paskvil nezvedla ruku.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM