Šikana u Pirátů. Ne poprvé. Šéfka KSČM Konečná velmi jasně

13. 1. 2022

„Trochu mě to připomnělo prodejce předražených hrnců na předváděcích akcích,“ říká k tomu, co se ve středu dělo ve Sněmovně, europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná. Zmínila slovo „šmejdi“. Rázně se pak opřela do poslance Farského. Řekla také, co podle ní stojí v pozadí takzvané „pracovní karantény“. V souvislosti s komentářem Lídy Rakušanové se vyjádřila i k Benešovým dekretům. Padlo varování. Na závěr nechybí vzkaz pro pirátku Michailidu.

Vláda ve středu žádala o důvěru, co říkáte na to, co se ve Sněmovně dělo?

Za mě to byla především přehlídka pokrytectví. Pánové a dámy ve skvěle padnoucích oblecích s krásně naučenými frázemi se snažili občanům namluvit, jak jsou jejich recepty ty správné a jediné nejlepší. Trochu mně to připomnělo prodejce předražených hrnců na předváděcích akcí. Tam byli také distingovaní prodejci. A jak to skončilo? Neříkalo se jim náhodou šmejdi?

Novou vládu tady máme jen pár týdnů, těžko něco hodnotit. Ale přesto, paní poslankyně, jak vnímáte její postoj například v boji s covidem? Velmi diskutovaný je například návrh na takzvanou „pracovní karanténu“. Ministr Válek za to dokonce dostal na sociálních sítích označení „borec na konec“...

Já vlastně už ani nevím, co na to mám říct. Tohle jsem si nepředstavovala ani v nejbujnější fantazii. Pracovní karanténa byl skutečně zřejmě vrchol receptu vlády ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN na covid-19, kterým se tak chlubila před volbami. Nakonec se ukázalo, že nemají absolutně nic nového – v nařízeních a opatřeních je stejný zmatek jako za první vlny, logika v tom není žádná a převratná zlepšení se nekonají.

Co je ovšem horší, a to stojí v pozadí takzvané „pracovní karantény“, je obecné pravidlo, které by možná rád Vlastimil Válek z TOP 09 a celá vláda vrátila do hry. Tím je takzvaná karenční doba, kterou se díky úsilí KSČM podařilo zrušit. Tedy že nemocní jsou první tři dny nemoci doma bez nemocenské. Chápu, že si to královsky placení ministři neuvědomují, ale výpadek v příjmu nezanedbatelné části pracujících v podobě oněch 3 dnů, je může uvrhnout do finančních nesnází. Zvláště ve chvíli, kdy už nyní jen tak tak vyjdou se svou výplatou.

Paní předsedkyně a co říkáte na fakt, že poslanec STAN Farský odjíždí na půl roku na stáž do USA?

Absolutní výsměch občanům i voličům. Navíc se ukázalo, že bezostyšně lhal, protože o tom, že vycestuje na školení do USA, věděl už před volbami. Ale chápu, že potřeboval mít na 4 roky zajištěný solidní příjem. Vůbec mě nezajímá, které vyvolené politické neziskovce bude půl roku peníze posílat. A co náklady na kancelář, asistenty, expertizy atd.? Tohle je absolutní vrchol a dno v politice.

Ve svém internetovém pořadu Bez obalu jste mimo jiné zmínila, že pan premiér Fiala ve svém novoročním projevu zapomněl říct, že drtivé většině pracujících v tomto roce reálně klesnou příjmy. Mluvila jste o tom, že vláda snížila životní úroveň řady lidí, aniž by toto projednala například s odbory. Co v tomto směru podle vás „obyčejné“ lidi letos čeká? A je možné, že situace dojde tak daleko, že lidé nakonec vyjdou do ulic v takové síle, jak to vidíme v některých jiných státech?

Nedokážu říct, co bude poslední kapkou v tom pomyslném poháru. Vzhledem k tomu, jak napnuté jsou ale rozpočty občanů, to může být cokoliv. Vláda nedělá absolutně nic, aby zabrzdila nevídanou inflaci, která pravděpodobně dle ekonomů překročí dvoucifernou hranici. Mimochodem naposledy měla ČR inflaci přes 10 % v roce 1998 a před tím v roce 1994. Takže nejen seriálem Devadesátky, s nímž přišla Česká televize – mimochodem, a to se stává málokdy, musím televizi za tento počin pochválit – se vracíme do doby, která vyprodukovala dvě kategorie lidí – rovné a ty „rovnější“.

Zdražování je nevídané a vláda místo toho, aby tomu bránila, tak se ve svém programovém prohlášení hlásí ke Green Dealu, který tento problém ještě prohloubí, neboť energie jsou potřeba naprosto všude – jak v případě bydlení, tak pro každý úsek výrobního řetězce…

Za sebe mohu slíbit, že každý týden budu dál ve svém internetovém pořadu Bez obalu přinášet nová témata i informace.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Parlamentní listy