Stanovisko k nedohodě ministra zdravotnictví s odbory na nárůstu platů zdravotníků

14. 9. 2018

KSČM podporuje zdravotnické odbory a jejich trvání na splnění slibu o navýšení platů zdravotnických pracovníků. Argumentace ministra Vojtěcha o dvaceti miliardovém nárůstu finančních prostředků a víra v to, že ředitelé dobrovolně platy z této celkové částky navýší, aby si personál udrželi, neobstojí. Mnohé nemocnice mají již nyní velké finanční problémy a kraje musí jejich provoz mnohamilionovými částkami dotovat. V této situaci tak často na platy nezbývá. Navíc existují mnohatisícové rozdíly mezi platy ve státních zdravotnických zařízeních a u ostatních zřizovatelů.

Situace v mimopražských regionech je vzhledem k nedostatku zdravotnických pracovníků stále tíživější a zajištění potřebné kvalitní péče složitější. Především sestry a stále častěji i lékaři v nemocnicích jsou přetěžováni a často potom dochází i k nedodržování zákoníku práce. Požadavek na plošné navýšení platů zdravotníkům a urychlené řešení dalších dlouhodobých problémů českého zdravotnictví je tedy naprosto oprávněný.

Pan ministr i pan premiér by měli zanechat svého arogantního přístupu a splnit to, co vláda s jejich účastí v minulosti slíbila. Nejde o nic méně než o zdraví a životy pacientů!

Autor: 
Soňa Marková, stínová ministryně zdravotnictví za KSČM