Světová rada míru proti summitu NATO ve Varšavě

13. 7. 2016

Ve dnech 8. a 9. července 2016 se uskutečnil varšavský summit Severoatlantického paktu NATO. Kromě aktivit v jiných zemích, zorganizovala Světová rada míru proti tomuto summitu protestní akce i v samotné polské Varšavě. Aktivit pod heslem "ANO MÍRU! NE NATO!" se zúčastnila také početná delegace z České republiky, tvořená zástupci řady mírových a protiválečných organizací a hnutí. 

V pátek 8. července se za účasti 85 delegátů z 22 zemí konala konference Světové rady míru. Mezi 32 řečníky na této úspěšné konferenci byli i představitelé Českého mírového hnutí a Asociace Vojáci proti válce Milan Krajča a Jiří Bureš, kteří hovořili mimo jiné i o rostoucí vojenské přítomnosti NATO ve střední a východní Evropě nebo o aktivitách, které se v současnosti proti NATO organizují v České republice.

V sobotu 9. července zástupci Světové rady míru a k ní přidružených organizací protestovali proti NATO a jeho agresivní válečné politice v ulicích Varšavy. Protestní mírový pochod začal, za mohutné přítomnosti polské policie, v centru Varšavy, prošel okolo sídla velvyslanectví USA a byl zakončen u řeky Visly, na jejímž druhém břehu summit NATO probíhal. Video z protestu Světové rady míru proti summitu NATO ve Varšavě je ke zhlédnutí níže.

Video: 

Fotogalerie

Autor: 
České mírové hnutí