Tady vládne KSČM

19. 9. 2019

Reportáž Hospodářských novin z obcí, kde vládnou starostové z KSČM už několikáté volební období. 

"Malou obcí pět kilometrů západně od Berouna nás provází prošedivělý muž s knírkem a pyšně ukazuje, jak se během posledních let změnila. Hudlice, známé především jako rodiště národního obrozence a jednoho z otců novodobé češtiny Josefa Jungmanna, Pavel Hubený řídí již sedmnáctým rokem.
Za jeho starostování obec s 1200 obyvateli zrekonstruovala školku i náměstí, postavila pod lesem sportovní areál se zázemím či pořídila kanalizaci. Základem rozmachu jsou dotace – ať již z kraje, státního rozpočtu či evropských fondů. Obec jich za starostování Hubeného získala více než dvě stě milionů – tedy zhruba dvě stě tisíc korun na jednoho obyvatele."

"O čtyři roky kratší dobu je starostou i jeho stranický kolega Josef Hála v Jincích na Příbramsku. Vystudovaný huťař a poté bankovní úředník se do městyse s 2300 obyvateli přistěhoval krátce po revoluci a hned se začal angažovat v místní politice. Zpočátku byl řadovým zastupitelem a neměl ambice být starostou. Stal se jím až poté, co se dosavadní starostka Emilie Hurychová rozhodla jít do důchodu. A jako nástupce si vybrala právě Hálu, byť byl z opoziční KSČM, která tehdy měla jen 21 procent a tři zastupitele."

"Josef Vondrášek z téměř čtyřapůltisícového Rožmitálu pod Třemšínem se od svých dvou kolegů-starostů v jednom ohledu liší. Komunistickou stranu už v roce 1990 opustil, je ovšem stále lídrem její kandidátky a v minulém volebním období za ni také seděl v parlamentu. Vondrášek se dá považovat za ukázkové dítě režimu. V roce 1969 hned po maturitě nastoupil jako řadový dělník do společnosti Agrostroj a také brzy vstoupil do strany. Po necelých dvaceti letech se vypracoval na ředitele podniku. V roce 1993 post ředitele opustil a začal podnikat a současně se stal členem zastupitelstva. V roce 1998 jej pak zvolili starostou. Právě s Vondráškem, byť nestraníkem, v čele vyhráli komunisté s přehledem všechny komunální volby od roku 2002. On sám přitom tvrdí, že původně starostu dělat nechtěl. Jako bývalého ředitele Agrostroje jej prý přemluvila konkurenční ČSSD, když se nemohla dívat, jak to vede široká středopravá koalice. 

Celou reportáž si můžete přečíst v Hospodářských novinách ze dne 19. 9. 2019 nebo si ji níže stáhněte ve fotogalerii.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM
Zdroj: 
Hospodářské noviny

Fotogalerie