Z cesty Daniela Pawlase do Pákistánu, kde navštívil také Terezu Hlůškovou ve vězení v Láhauru

30. 6. 2019

V tomto týdnu byli v rámci meziparlamentní skupiny přátel Pakistánu na návštěvě této země poslanci Daniel Pawlas (KSČM) a Michal Ratiborský (ANO). Součástí cesty byla také snaha navštívit uvězněnou Terezu Hlůškovou ve vězení v Láhauru a zjistit její aktuální stav.

Na otázku, z jakého důvodu navštívili uvězněnou Terezu H. ve věznici v Láhauru a jaký byl vlastně cíl jejich cesty do Pakistánu, Pawlas odpověděl:

"Jako předseda meziparlamentní skupiny přátel Pakistánu jsem ve spolupráci se zastupitelským úřadem Pakistánu v Praze dlouhodobě připravoval naší cestu, a to především z důvodu zlepšení partnerských vztahů s touto vice než 200 milionovou zemí, která má do budoucna obrovský ekonomický potenciál. Součástí cesty byla také snaha navštívit uvězněnou Terezu H. ve městě Láhaur.  Během návštěvy Pákistánu jsme s kolegou Ratiborským absolvovali velké množství politických a obchodních setkání v hlavním městě Islamabád a současně jsme se také snažili získat povolení k návštěvě Terezy ve vězení, což se ukázalo jako složitý a náročný proces. Naštěstí nám po přemístění do Láhauru velice pomohl guvernér provincie Panjab, kterého jsem požádal o povolení k návštěvě a my jsme ho na poslední chvíli získali.

Návštěva se uskutečnila ve čtvrtek a trvala zhruba 40 minut. Věznice i samotné setkání se slečnou Terezou byly příjemným překvapením, protože jsme měli před návštěvou obavy, které plynuly z informací z médií v České republice. Naštěstí se tyto obavy nepotvrdily a celé naše setkání proběhlo, s ohledem na situaci, v příjemném duchu. Zvláště chci upozornit na nepravdivé, lživé a zavádějící články bulvárního tisku, které poškozuji práva uvězněné Terezy H., která o nich vůbec nemá tušení a nemá se tak vůči těmto naprostým nesmyslům jak účinně bránit. Je otázkou čí zájmy bulvární tisk hájí, co tím sleduje a pro koho a na čí zadání tyto články píše. Ze znalosti případu a souvislostí, které jsou mi známé a nelze je veřejně prezentovat, se mohu důvodně domnívat, že pisatelé těchto článků poškozují uvězněnou Terezu H. a ať už tak činí nevědomě, nebo cíleně, zhoršují tak její pozici v soudním procesu.

Samotná návštěva proběhla v dobré atmosféře. Hovor probíhal tak, že vězněná Tereza H. byla dozorkyní přivedena nádvořím s krásně upravenou zahradou / o její údržbu se starají odsouzení vězni/ k oknu, ve kterém byla mříž a síť a po celou dobu hovoru stála dozorkyně vedle ní. Já a můj kolega Ratiborský jsme byli v místnosti na druhé straně, ve společnosti vězeňské služby. Naší velkou výhodou bylo to, že kromě nás tří nikdo nerozuměl česky, takže hovor mohl být veden v uvolněném duchu a dával záruku pravdivých údajů. Bylo pro nás příjemným překvapením, že vězněná Tereza si nikterak zásadně nestěžovala na podmínky ve vězení, potvrdila nám, že se k ní chovají slušně, nedochází k fyzickému ani psychickému násilí.  Obývá celu se starší spoluvězenkyní ze Srí Lanky a rozumějí si. Co ji však mrzí, je to, že by ráda četla, ale knižní fond je omezený a velmi zastaralý. Druhý problém, který ji trápí, je ten, že by chtěla mít stejnou možnost jako místní vězni občas si telefonovat s rodinou v České republice, ale toto je jí odpíráno, a to prý z důvodu drahých telefonních poplatků do ČR.

Co se týče viny, nebo neviny Terezy H., to je téma, které jsme také podrobně probírali, ale nechci do určité doby toto téma komentovat, s ohledem na probíhající odvolací řízení. Nicméně svým přístupem k této záležitosti si získala můj respekt a obdiv a je mi proto líto, jak její osobu média jednostranně a negativně prezentují a to v situaci, kdy byla v celé kauze odsouzena jenom ona sama a další desítky osob, které tyto věci organizují a bohatnou na nich, se svobodně procházejí a často si o nich myslíme, že jsou to důvěryhodné a vážené osoby. To, jak celou situaci vnímá, jak k ní přistupuje, jsem měl možnost ještě ten den večer sdělit guvernérovi Panjábu na soukromé společenské akci a ten přislíbil pomoc a dohled nad tímto případem a zároveň mě pověřil sdělit některé další informace a poselství rodičům Terezy H. Je pouze na jejím rozhodnutí, jaký zvolí další postup ve svém případu. Také jsem požádal pana guvernéra, zda by bylo možné něco učinit v záležitosti nedostatku knih a možnosti telefonních hovorů slečny Terezy s její rodinou.

Věříme s kolegou Ratiborským, že celá tato kauza je dostatečným mementem a varováním pro mladé lidi, aby si dali dobrý pozor, s kým se scházejí, co v životě činí, protože následky podobných špatných kroků bývají mnohdy nezvratné. Slečně Tereze společně upřímně přejeme pevnou víru a naději v brzký návrat do vlasti."

PSALI TAKÉ:

Lidovky.cz

Také pašeračka drog je českou občankou, říká poslanec, který navštívil vězněnou Terezu v Pákistánu

https://www.lidovky.cz/domov/i-paseracka-drog-je-ceskou-obcankou-rika-po...

Novinky.cz

Čeští poslanci navštívili uvězněnou Terezu v Pákistánu, prý se jí daří dobře

https://www.novinky.cz/domaci/509195-cesti-poslanci-navstivili-uveznenou-terezu-v-pakistanu-pry-se-ji-dari-dobre.html

iDnes.cz

Terezu H. navštívili v pákistánském vězení čeští poslanci, chybí jí knihy

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/heroin-tvrde-drogy-pakistan-ano-kscm-paserak.A190629_201651_zahranicni_fort

Parlamentní listy

Zvláštní návštěva v pákistánském vězení. Co tam dělali čeští poslanci?

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zvlastni-navsteva-v-pakistanskem-vezeni-Co-tam-delali-cesti-poslanci-587442

Blesk.cz (tištěný Blesk v příloze)

Očité svědectví Čechů o životě Terezy v pákistánském kriminálu: Je úplně odříznutá od světa!

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-krimi/611463/ocite-svedectvi-cechu-o-zivote-terezy-v-pakistanskem-kriminalu-je-uplne-odriznuta-od-sveta.html

Nova.cz

Poslanci byli za Terezou H. v base: Popsala detaily z cely i co ji trápí!

https://tn.nova.cz/clanek/cesti-poslanci-navstivili-paseracku-terezu-ve-vezeni-tohle-ji-trapi.html

E15.cz

Poslanci navštívili Češku odsouzenou v Pákistánu. Jsem naprosto odříznutá od světa, uvedla Hlůšková

Více na https://www.e15.cz/zahranicni/poslanci-navstivili-cesku-odsouzenou-v-pakistanu-jsem-naprosto-odriznuta-od-sveta-uvedla-hluskova-1360263

denikN.cz

https://denikn.cz/minuta/156554/

Echo24.cz

„Úplně odříznutá od světa.“ Poslanci navštívili českou pašeračku odsouzenou v Pákistánu

https://echo24.cz/a/Sc7HV/uplne-odriznuta-od-sveta-poslanci-navstivili-ceskou-paseracku-odsouzenou-v-pakistanu

Stars.cz

Terezu H. v base navštívili čeští poslanci. Zjistili detaily z cely a jak se trápí!

https://stars24.cz/zpravy/ze-sveta/11150-tereza-h-mela-necekanou-navstevu-cesti-poslanci-popsali-jak-se-trapi-v-base

Extra.cz

Tereza Hlůšková se konečně dočkala: Do Pákistánu za ní přijela první česká návštěva

https://www.extra.cz/tereza-hluskova-se-konecne-dockala-do-pakistanu-za-ni-prijela-prvni-ceska-navsteva

Bruntálský deník (i v tišteném Bruntálském a Krnovském deníku)

Poslanec Michal Ratiborský z Krnova se vrátil z Pakistánu

https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/poslanec-michal-ratiborsky-z-krnova-se-vratil-z-pakistanu-20190701.html

Televize

Česká televize

Návštěva českých poslanců u T. Hlůškové v pákistánském vězení

Poslanci Daniel Pawlas a Michal Ratiborský navštívili v pákistánském vězení Terezu Hlůškovou. Ženu tamní soud potrestal skoro devíti lety za pašování drog, ona se odvolala.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/219411000100630/...

TV Nova (bez videa viz https://tn.nova.cz/clanek/cesti-poslanci-navstivili-paseracku-terezu-ve-vezeni-tohle-ji-trapi.html)

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM