F. Zachariaš: Když peníze tečou

15. 8. 2015

Obchodovat se dá se vším a »nejlepší« motivací je strach. Toto jsme zažili a zažíváme i nadále v rámci obchodu tzv. šmejdů, kteří se orientují na seniory.

V poslední době obchodují především se zbožím, které čerpá ze strachu z nemocí a nadějí na vyléčení. Tento hrůzný byznys kvete neustále přes varování odborníků, příbuzných i známých. Pouze došlo k inovaci, kdy tito podivní obchodníci skrývají adresy nabídkových setkání, zahalují si tváře a nechtějí hovořit ani s kontrolory ani s médii. 

Dnes vyplývá na povrch další oblast podnikání na základě strachu. Poslední průzkumy ukázaly, že lidé se bojí neznáma a neznámo pro ně představují uprchlíci. Mnozí podnikavci v tom objevili možnost dobrého výdělku. A tak nabízejí různé paralyzéry, pepřové spreje, chránění obydlí i nemovitostí, ve kterých například podnikáte. Obraných prostředků prý není nikdy dost. Migranti jsou pouze vítaným prostředkem k vybudování strachu mezi občany. Rozhodně netvrdím, že nemohou nastat problémy, ale přilévat oleje do ohně je opravdu poněkud neetickou formou soukromého podnikání. Měli bychom především apelovat na stát, aby udělal vše pro bezpečnost svých občanů a tuto situaci nedovolil zneužívat. Jinak totiž hrozí, že by mohly pepřové spreje nahradit i zbraně.

Autor: 
Filip ZACHARIAŠ, předseda OV KSČM Vyškov
Zdroj: 
Mediální úsek ÚV KSČM