K. Konečná: Sto tisíc pracujících by nemělo živořit

21. 5. 2015

Denně minimálně osm hodin práce ani ne za »desítku hrubého«, nebo sociální dávky a občas nějaká ta koruna vydělaná načerno? Po pondělním jednání tripartity to vypadá, že se s tímto dilematem bude muset zhruba sto tisíc pracujících ještě nějakou dobu vypořádávat. Zvýšení minimální mzdy ze současných 9200 korun měsíčně se totiž zatím nekoná.

Zjevně umírněné odbory ji chtějí zvýšit o tisíc korun měsíčně, zaměstnavatelé se skřípajícími zuby jen o pět set korun, a zdá se, že z toho ustoupit nechtějí. 

Rozhodnout bude muset vláda. V tomto případě by ale měla jít jednoznačně na ruku odborům. Ty totiž požadují, aby minimální mzda stoupla v následujících letech vždy o tisíc korun tak, aby její poměr postupně dosáhl čtyřiceti procent průměrného platu. A v tom se shoduje s programovým prohlášením vlády. Zvyšování minimální mzdy věnuje celý odstavec a mimo jiné v něm uvádí: »(…) aby zajišťovala důstojný život zaměstnanců nezávislý na sociálních dávkách. Její úroveň bude dostatečně motivační a měla by se postupně s ohledem na ekonomické a sociální souvislosti přiblížit čtyřiceti procentům průměrné mzdy.« 

Odborářským požadavkem pohoršení zaměstnavatelé oponují například tím, že se řada podniků teprve vzpamatovala z krize a zvýšení minimální mzdy by vyvolalo tlak i na růst ostatních výdělků. V tom se zřejmě nemýlí. Je ale pochopitelné, že pracující, jichž se krize citelně dotkla, už o jejím překonání nechtějí jen poslouchat. 

Podporuji požadavek odborů. A to nejen proto, že v tabulkách o výši minimální mzdy v EU jsme na čtvrtém místě odzadu (méně berou už jen Litevci, Rumuni a Bulhaři). Dokonce si myslím, že zvýšení minimální mzdy podle požadavku odborů na 10 200 korun hrubého měsíčně je nedostatečné, protože hranice příjmové chudoby u nás je 9674 korun měsíčně. A čistá minimální mzda nyní činí 8188 korun! 

»Člověk, který pracuje, by neměl být chudý,« napsala mi stručně a jasně na internetové sociální síti jedna žena. Pod tím se klidně podepíšu. Doufám, že nejen já, ale i ti, kteří rozhodují o příjmu desítek tisíc lidí, kteří nejnižší plat pobírají.

Autor: 
Kateřina KONEČNÁ, poslankyně Evropského parlamentu za KSČM
Zdroj: 
Mediální úsek ÚV KSČM