M. Vostrá: Počasí ovlivňuje produkci medu

17. 5. 2017

Počasí nám letos opravdu nepřeje. Příroda si zahrává a v posledních dnech na některých místech zasypaly kroupy Vysočinu a jižní Moravu. V jarních, velmi chladných dnech nemohly ani včely vylétnout z úlů. Včelaři tak předpokládají, že jarního medu bude o mnoho méně. Některé oblasti naší republiky ohrožují také velké úhyny včel, což bude znamenat celkově sníženou produkci medu. Nejvíce postihly úhyny včel Jesenicko, Karlovarsko i Moravu. Také na Zlínsku se potýkají s problémy.

Příčinou chladných dnů nemohly včely využít nektar z jarních květů, ale ani opylovat ovocné stromy. Jak to dopadne s lesním medem, teprve uvidíme. Opět o tom rozhodne přízeň, či nepřízeň počasí. Odborníci předpokládají na jarní snůšce medu ztrátu. Mnohdy je zdraví včel ohroženo i roztoči. Ani chemické postřiky včelám neprospívají, a tak jich ubývá.

Přestože včelařství se stává koníčkem i mladých lidí a v České republice je chová zhruba 55 000 lidí, musíme se o včelstva stále pečlivěji starat. Doufejme tedy, že další měsíce pomohou včelám přežít a včelaři tak budou mít dostatek medu, a my spotřebitelé najdeme na pultech obchodů náš domácí med, kterému vždy dám přednost před dovozy, o kterých málo víme.

Autor: 
Miloslava Vostrá, poslankyně Parlamentu ČR a místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM