Náš zákazník – náš pán!

9. 8. 2019

Pro majitele motorového vozidla každoročně se opakující záležitost. Rozhodnout se, na základě oznámení pojišťovny o výši nové částky za pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinného ručení) na další rok, jak dál. Akceptovat zdražení nikoliv o desetikoruny, ale stovky korun za rok? Zůstat pojišťovně »věrný« i nadále? Vždyť inflace nás provází na každém kroku! Nebo se »ozvat« a zkusit změnu? Není tajemstvím, že mnohé pojišťovny v úsilí za zachování zákazníka najednou umí divy.

Nejjednodušší v tomto případě je požádat »svoji« pojišťovnu o zachování výše pojistného z předcházejícího období, na které většinou pojišťovny »slyší«. Stejně snadné a finančně zajímavější je ale udělat si »přes internet« cenové srovnání nabídek.

V tomto případě pro mnohé nastane překvapení, když porovnáním zjistí, že z například předepsané částky ročního pojištění ve výši 2986 Kč je najednou 1834 Kč. To vše nejen při zachování stejných parametrů plnění pojistné smlouvy, ale dokonce i stejné pojišťovny! Pak již zbývá jediné. Vypovědět stávající smlouvu a podepsat novou! Nic těžkého, zvláště když právě »internetový srovnávač« vám vše zadarmo připraví a naservíruje až pod nos.

Oprášené popřevratové rčení »náš zákazník, náš pán« již dávno neplatí. Jak jinak si vysvětlit například přístup bank ke svým klientům? Za vzor může posloužit Raiffeisenbank – prohlašující o sobě, že je bankou inspirovanou klienty! Zatímco nové klienty láká na úročení jejich vkladů 3 %, stávající klienty za jejich věrnost »odměňuje« kreditní úrokovou sazbou podstatně nižší.

S Václavem Klausem, který v popřevratovém období uklidňoval národ prohlášením, že konkurenční a tržní prostředí vše vyřeší, nezbývá než »souhlasit«.

A tak nejen banky, finanční domy, energetické společnosti, ale i obchodní řetězce si dělají se zákazníky každý den, co chtějí. Kritériem a hnacím motorem pro jejich chování je zisk, který je s kapitalismem neodlučitelně spojen. A občan? Žije si přece spokojeně ve svobodné společnosti, mající možnost svým každodenním svobodným rozhodováním měnit věci ve svůj prospěch!

Miroslav KAVIJ, předseda Plzeňského KV KSČM

Autor: 
Miroslav KAVIJ