Pomoc má tisíce podob

28. 3. 2020

Každá zkouška je těžká. Člověk zažije různé věci ve svém životě. Ty dobré si pamatuje, ty špatné se snaží vytěsnit. Koronavir je pro celý svět zlá zpráva. Nikdo s ní nepočítal, nešla předvídat. Nelze se s ní smířit. V lidech se probudila nesmírná sounáležitost. Roušky šijí celé rodiny. Někteří neztratili pověstný humor a roušky ztvárňují i s různými obrázky. Jsou na nich hasičské přilby, úsměvy, srdíčka, loga politických stran, trikolora nebo vzkazy s vtipným obsahem. Tak se občas v obchodě potkáme s nápaditým dílem domácího umělce.

Důležité je, že myslíme i na druhé. Ozvali se pěstitelé zeleniny s žádostí o pomoc. Nejsou totiž zahraniční dělníci. I o ty jsme s koronavirem přišli a při sklizni budou lidi velmi potřeba.

Někteří už teď nabízí pomoc, jsou mezi nimi studenti i senioři. Finanční pomoc chystá i ministerstvo zemědělství. Potravinová soběstačnost je prioritní, v současné době tedy její maximální navýšení. Každá pomocná ruka je dobrá. Ať už budeme mít roušku s mrkví, okurkou nebo třešněmi, je jedno. Důležitá je chuť pomoci. Každý jistě najde svoji parketu.

Všichni, kdo mají zahrádky, byť maličké, na nich najdou nejen odpočinek, ale i možnost mít vlastní zeleninu nebo ovoce. A pokud vypěstujeme přebytek, lze jej věnovat těm, kteří vlastní zahrádku nemají. Člověk by nikdy neměl myslet jen na sebe. Může přijít doba, kdy pomoc okolí je nutná, a ta doba právě nastala.

Autor: 
Miloslava VOSTRÁ, poslankyně (KSČM) a předsedkyně rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny