V. Koníček: Vláda by měla krátit finanční náhrady církvím

14. 3. 2017

Vláda minulý týden bez valného zájmu médií projednala čtvrtletní zprávu o průběhu vydávání majetku podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Zpráva za třetí čtvrtletí roku 2016 obsahuje informace od jednotlivých povinných osob o průběhu vydávání majetku.

Materiál vlády ale obsahoval také zprávu o stavu soudních řízení podle zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi. A to už je zajímavější čtení.

Na celkem 284 stranách textu zprávy jsou vyjmenovávány soudní spory, které vedou církve o majetek. Ještě pochopím žaloby na povinné osoby, státní instituce, které mají podle zákona vydávat.

Ale v seznamech jsou stovky žalob na obce, kraje, právnické či fyzické osoby. Za takový nevydaný majetek církve dostávají finanční náhradu v celkové výši 59 miliard korun. Česká biskupská konference sice vyzývala ke stažení žalob, ale jednotlivé farnosti a řády si dělají, co chtějí.

Vláda by neměla jen monitorovat probíhající soudní spory, ale měla by aktivně krátit náhrady, protože, když bude majetek dosud vlastněný obcemi a kraji vydáván v rozporu se zákonem, tak za něj nemohou církve ještě dostávat finanční náhradu.

A nebo by mohla vládní koalice podpořit návrh komunistických poslanců na zdanění finanční náhrady, který leží už více než rok ve Sněmovně.

Autor: 
Vladimír Koníček, poslanec a předseda Kontrolního výboru PS PČR za KSČM
Zdroj: 
Mediální úsek ÚV KSČM