Vražda s požehnáním Ameriky

8. 1. 2020

Smrt íránského generála Solejmáního je atentátem na cizím výsostném území. Jedná se o překročení mezinárodního práva. Je to atak Ameriky na suverénní stát bez vyhlášení války. Podobná zvěrstva provedly USA již mnohokrát. Česká diplomacie v čele s ministrem zahraničí Petříčkem by se měla od takového činu distancovat a razantně ho odsoudit. Takovéto prohlášení nám ze strany ministra zatím chybí.

Dopad smrti Solejmáního má i ekonomické aspekty. Dochází ke zdražení ropy, zlata a tento trend může pokračovat. Nejde tedy pouze o útok mimo dosah vlivu na Evropu, ba právě naopak jeho důsledky pocítíme všichni. Čeští vojáci jsou v současné době podle sdělení našich představitelů v pořádku. Zatím nikdo nerozhodl o jejich evakuaci. Toto se však nedá říct o Německu a Slovensku. Obavy o životy našich vojáků jsou patrně oprávněné. Írán v noci zaútočil na dvě základny, na těch však nejsou čeští vojáci. Jak bude pokračovat tato situace i nadále nikdo nedovede předpovědět.

Bylo by vhodné přehodnotit i účast našich vojáků na dalších zahraničních misích. Íránská pomsta za smrt generála totiž může zasáhnout mnoho cílů ve světě. Rozhodnutí prezidenta USA tak ohrožuje mnoho lidí. Zbytečně budou opět umírat civilisté, ženy a děti, aniž by jakkoli mohli ataky USA na jiné státy ovlivnit.

Autor: 
Emil Pernica, zastupitel města Blansko a předseda OV KSČM