Kraje dostanou od státu peníze na opravy silnic

28. 2. 2017

Vláda dá v letošním roce krajům na opravy silnic nižších tříd tři miliardy korun, z toho 2,5 miliardy ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a půl miliardy z vládní rozpočtové rezervy.

 

Informoval o tom na Twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Po několika týdnech sporů mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a ministrem dopravy za hnutí ANO Danem Ťokem, tak do regionů půjde na rekonstrukce silnic stejná částka jako loni, jak si přál předseda vlády.

„Je to velmi dobře,“ řekl poslanec Karel Šidlo (KSČM), stínový ministr dopravy. „Očekával jsem, že to bude víc, ale i tato částka je zajímavá a krajům to pomůže pokračovat v údržbě a opravách komunikací 2. a 3. třídy. Podle všeho je to podle pravidel, která platila pro loňský a předloňský rok, tzn. jde o projekty, které už jsou připraveny a mohou se okamžitě začít realizovat,“ uvedl.

Ťok navrhoval rozdělit z vládní rozpočtové rezervy 1,5 miliardy. Podle Sobotky by ale nebylo rozumné na začátku roku rozpustit téměř polovinu ze čtyřmiliardové vládní rozpočtové rezervy.

Původně vláda žádala, aby ministerstvo dopravy našlo pro mimořádnou dotaci krajům zhruba tři miliardy korun. Koncem ledna Ťok na jednání s kraji řekl, že z fondu dopravy je možné krajům přispět dvěma miliardami korun, následně částku o 500 milionů korun zvýšil. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš potom oznámil, že z rozpočtové rezervy by mohlo být uvolněna další až 1,5 miliardy.

Autor: 
Mediální úsek ÚV KSČM