Legiovlak odstartoval svou spanilou jízdu

20. 5. 2015

Z Hlavního nádraží v Praze vyjel v úterý 19. května na svou dlouhou cestu po krajích České republiky legionářský vlak. Slavnostního zahájení akce se zúčastnil mimo předsedy vlády Bohuslava Sobotky, zahraničních hostů, představitelů armády, obce legionářské, pamětníků a Českých drah i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

„Legiovlak je součástí projektu Legie 100, který za podpory vlády, Ministerstva obrany a řady dalších institucí realizuje Československá obec legionářská. Replika legionářského vlaku je koncipována jako pojízdné muzeum, které má připomínat historii československých legií. Jak jsem se přesvědčil, je zvolena skutečně poutavá forma, která jistě veřejnost osloví,“ podotkl radní Štefek. Legiovlak postupně navštíví mimo Prahy Mladou Boleslav, Liberec, Martinice, Jaroměř, Hradec Králové, Pardubice, České Budějovice, Jihlavu, Brno, Zlín a Břeclav.

Legiovlak obsahuje 11 vozů základní sestavy, skládá se z vozu polní pošty, těplušky, zdravotního, štábního, obrněného, krejčovského, prodejního, kovářského, ubytovacího a 2 plošinových vozů. Ve všech vozech se nachází věrná rekonstrukce vybavení včetně legionářů v dobových stejnokrojích, samozřejmě též různé exponáty a fotografie. Svou pouť by měl ukončit v roce 2020, po oslavách 100. výročí vzniku Československa a bojů za zachování územní celistvosti republiky.

Zdroj: 
Tiskové oddělení Krajského úřadu Středočeského kraje