Přátelství s Valle di Ledro začalo před 100 lety

23. 5. 2015

V pátek 22. května byly v prostorách Italského institutu v Praze zahájeny akce věnované 100. výročí nuceného exilu obyvatel Valle di Ledro do Čech. Zahájení projektu, nad kterým převzal záštitu hejtman Středočeského kraje Miloš Petera, se zúčastnil mimo významných hostů i radní pro kulturu a památkovou péči Zdeněk Štefek.

„Přátelství s Ledrem má v našich partnerských obcích hluboké a pevné kořeny a já jsem rád, že i jako Středočeský kraj nenecháváme tyto kořeny ležet ladem, ale pěstujeme je a rozvíjíme. Málo známou historii Italské fronty první světové války si připomínáme i v našich organizacích, kdy třeba v Mělníku je nyní otevřena výstava k tomuto tématu,“ řekl radní Štefek.

Také v Italském institutu výstava nechyběla, historické fotografie připomněly osud obyvatel vystěhovaných v roce 1915 z údolí Ledra. Do Čech jich tenkrát zamířilo 3335 a našli útočiště v několika obcích – v Buštěhradě, Chyňavě, Doksech, Milíně, Novém Kníně, Příbrami, Pticích a Všeně.
Po počáteční nedůvěře doprovázela po čtyřech letech vysídlence při zpáteční cestě navázaná přátelství, která přetrvala celé století.

V sobotu a v neděli na výstavu navazovaly pietní akty – v Doksech, v Panoším Újezdě, v Buštěhradě, Chyňavě, na Svaté Hoře v Příbrami a v Novém Kníně.

Zdroj: 
Tiskové oddělení Krajského úřadu Středočeského kraje