Ve Středočeském kraji nemá 17,5 procenta dětí svého praktického lékaře. Nejhůře na tom jsou okresy kolem Prahy, dále Rakovnicko a Kolínsko. Není to ale problém jen v tomto kraji. V celém Česku nemá stálého praktického lékaře přes 180 tisíc dětí a dalším 90 tisícům zajišťuje základní zdravotní péči doktor pro dospělé.

Pediatři z ambulancí stárnou a nemá je kdo nahradit. Skoro polovině z nich je už více než 60 let, Do budoucna se tak bez svého lékaře může ocitnout dětí ještě více. Ve Strakově akademii ale zřejmě tento tristní stav zdravotnictví berou jako normu.

Ze všech regionů České republiky je na tom nejhůře právě Středočeský kraj. Ptáme se, paní hejtmanko, proč? 59 tisíc dětí v tomto kraji nemá žádného lékaře, dalších 10 tisíc chodí k lékaři pro dospělé. Kde se stala chyba? Jak je možné, že dříve byla zajištěna péče o všechny děti, včetně pravidelných zubních prohlídek? Opravdu chceme pokračovat v této cestě omezování sociálních jistot, dotýkajícího se i dětí? 

Dětem chybí dostupná zdravotní péče, ale místo podpory zdravotnictví se mají desítky miliard cpát do oprav letiště v Čáslavi a stovka miliard korun dávat na zbytečné stíhačky.

Věnujme místo toho peníze ve Středočeském kraji rozvoji zdravotnictví. Je to zřejmá povinnost vedení Středočeského kraje, ale také Vlády ČR.

KV KSČM Středočeského kraje, v Praze 5. září 2023