Současná situace s energiemi ukazuje i to, jak by stát měl fungovat a co by měl mít pod kontrolou a nemá. Ukazuje se totiž, jak bylo lehkomyslné když v devadesátkách pravicové vlády rozprodaly mnoho důležitých, až strategických institucí, které jsou důležité k našemu životu. Proč tehdejší pravicové vlády rozprodaly například zásobníky, o kterých se nyní tak často mluví, nebo distribuční sítě, které s tím souvisí.
Vůbec bylo chybou, že stát dobrovolně pustil ze svých rukou většinu aktivit, které pro nás zabezpečuje. Nejsou to jen energie, ale i školství, zdravotnictví, sociální služby a také dopravu.

V dopravě jsem jako náměstek hejtmana zažil, co znamená, když na základě veřejné soutěže vyberete soukromého dopravce, ale protože smlouvu prostě neplnil, tak si kraj musel pomoci tím, že založil svého krajského dopravce, aby jsme zabezpečili kvalitní dopravu. Podobně to nyní vypadá například v Pardubickém kraji, kde ten stejný dopravce jako tehdy u nás, má problémy s fungováním a dokonce musí kraj rušit mnoho spojů. Touto cestou jsme jít ale nechtěli.

Bylo to pro nás jediné řešení, abychom se dostali z tlaku vydírání jednoho ze soukromých dopravců.
Každopádně od té doby, kdy dopravu zabezpečuje krajský dopravce, tak není s dopravou problém.
Osobně beru dopravu pro lidi jako službu a nikoliv jako kšeft. A tím, že doprava by měla být kvalitní, musí mít dost autobusů a dost řidičů a to samozřejmě vždycky bude stát víc, než jako ten soukromý dopravce, který aby ušetřil pro sebe každou korunu, fungoval nadoraz…vlastně nefungoval.
Proto je nejvyšší čas, aby stát přehodnotil své fungování a to co se děje nyní s energiemi, to ukazuje více než cokoliv kdykoliv předtím.