Dnes se v brzkých ranních hodinách podařilo přijmout dohodu mezi Evropským parlamentem, Radou a Komisí o nové podobě spotřebitelských úvěrů v celé EU, na které se podílela i europoslankyně a předsedkyně ÚV KSČM Kateřina Konečná.

„V době ekonomické krize jsme připravili legislativu, která skutečně ochrání spotřebitele v oblasti spotřebitelských úvěrů. Poprvé v historii se nám například podařilo prosadit tzv. garanci práva být zapomenut pro pacienty s rakovinou. Pojišťovny se již nebudou po určité době moci ptát pacientů na prodělanou rakovinu a zároveň ji zohledňovat při poskytování pojištění úvěru,“ říká Konečná.
Směrnice o spotřebitelském úvěru se bude vztahovat na většinu produktů na finančním trhu. Úprava bude platit nejen pro bankovní instituce, ale také pro ty nebankovní. Členské země budou muset představit omezení výše úroků či celkové ceny úvěru.
„Nebyla to česká vláda ani zástupci KDU-ČSL, komu se podařilo omezit reklamu na úvěry. Nově budou muset reklamy na úvěr obsahovat varování podobné tomu, které je na krabičkách od cigaret, a některé nebezpečné typy reklam budou zakázány,“ dodala Konečná.

Celý tento dokument ještě musí projít závěrečným hlasováním Evropského parlamentu a všech členských států EU, ale to, co se povedlo, je zcela jistě v zájmu všech spotřebitelů. Zvlášť ve velmi těžké době, ve které se nacházíme.