Je až s podivem, nakolik je při současné situaci vláda Petra Fialy sebevědomá. Inflace roste raketovým tempem, stále více lidí se dostává na hranici chudoby. Vláda však za nic nemůže. Vše je údajně vinou vlád předchozích, zejména té Andreje Babiše. Petr Fiala však zapomíná, že to byly především vlády ODS a jejího věrného nohsleda KDU-ČSL, ale nezapomeňme i na ČSSD, které zprivatizovaly téměř vše, včetně ropných rafinerií, plynových zásobníků, části ČEZu, distributorů elektrické energie a plynu a řadu dalších. 

Jestliže Petr Fiala se vší vážností tvrdí, že máme železnou zásobu plynu, kdyby bylo nejhůř, vědomě lže! Stát letos do svých hmotných rezerv nakoupil zhruba 240 milionů kubíků plynu, tato „železná zásoba“ však stačí asi na pět dní tuhých mrazů. Veškeré další zásoby plynu jsou v plynových zásobnících soukromých, většinou zahraničních firem, a tyto zásoby rovněž patří soukromým firmám. Česká republika s nimi nemůže žádným způsobem disponovat!

Na pomoc lidem a firmám v boji s vysokými cenami energií vláda vyčlenila 66 miliard korun, to je prý maximum, na víc prý není. Hlavně, že je na rozdávání zbraní v hodnotě miliard korun na Ukrajinu či na plánování nákupu stíhacích letounů F-35 v hodnotě stovek miliard korun. Jen jejich roční provoz se bude pohybovat v řádu deseti miliard. Dalším potměšilým počinem je dar zastaralých tanků Leopard české armádě, na oplatku jich však nakoupíme třikrát více v jejich nejmodernější verzi. Pro lidi zůstaly jen žebračenky a nuzná pomoc.

V souvislosti se 17% inflací a faktem, že domácnosti, které topí elektřinou či plynem, zaplatí v příští topné sezóně zhruba sto tisíc korun a víc, vyznívá rovněž jako výsměch občanům chlubení Petra Fialy, že díky zákonným valorizacím dostanou důchodci v průměru letos přidáno 2500 Kč, to je zvýšení v průměru cca o 15 %, což je prý historicky nejvíc. Že jim to však zcela jistě, stejně jako většině občanů, nebude stačit a budou se blížit k hranici chudoby, kde již dnes je zhruba 40 % občanů České republiky, dodat zapomněl!

KSČM vyzývá vládu, aby podnikla veškeré kroky k zastavení bezuzdného zdražování! Zboží denní spotřeby nesmí být nedostupným luxusem. Nulová sazba DPH u základního zboží je v současnosti nezbytností.

KSČM požaduje: 

  • Minimální mzdu 20 000 Kč a její automatický růst nad míru inflace! 
  • Pravidelnou valorizaci a rychlejší růst podprůměrných důchodů! 
  • Zavedení progresivního zdanění!  

Nadnárodní korporace včetně bank, jejichž zisky v letošním roce jsou na historicky nejvyšší úrovni, a extrémně bohatí platí nízké daně, proto chybí peníze na služby občanům, zdravotnictví, veřejnou dopravu a jiné. 350 miliard korun, které unikají ročně do zahraničí, musí jít na rozvoj českého národního hospodářství a pro občany! Jsme pro referendum o vystoupení ČR z EU.

VV ÚV KSČM