S blížícími se volbami do Evropského parlamentu někteří politici začínají opět koketovat s myšlenkou zavedení společné evropské měny euro v České republice. Třenice se nevyhýbají ani účelově vytvořené vládnoucí pravicové koalici SPOLU, která se pod tímto názvem chystá i na evropské volby. Jasný signál však svým prvním novoročním projevem vyslal prezident Petr Pavel, který v projevu napsaném jeho poradci mimo jiné vyzval k jednoznačnému a brzkému zahájení kroků k přijetí eura. S dodatkem, že prý euro je pro naši malou otevřenou ekonomiku „logickou budoucností“.

KSČM považuje za skandální, že nejvyšší ústavní představitel České republiky zpochybňuje národní měnu namísto toho, aby byl jejím zastáncem a obhájcem. Neboť kromě jiného je česká koruna v posledních několika letech po švýcarském franku druhou nejvýkonnější měnou Evropy.

KSČM dlouhodobě odmítá přijetí eura. Zachování koruny umožňuje definovat nezávislou monetární politiku. Přijetím eura bychom se vlastní monetární politiky vzdali a delegovali ji na Evropskou centrální banku. To by v uplynulých letech znamenalo ještě vyšší inflaci, vyšší ceny bydlení, hůře úročené vklady v bankách a výraznější pokles životní úrovně obyvatel, než je tomu v současné době. Jak je vidět, za špatný výkon české ekonomiky nemůže koruna, resp. nezavedení eura, ale neschopnost našich vlád.

Euro posiluje nestejnoměrný vývoj mezi zeměmi eurozóny a regiony. Není nástrojem soudržnosti, ale naopak. KSČM klade důraz na ekonomická opatření, která povedou k přibližování životní úrovně českých občanů k nejvyspělejším státům EU a trvale udržitelnému rozvoji.

Především s ohledem na vysoké riziko ztráty zbylé politické suverenity KSČM přijetí eura odmítá. Pro KSČM je otázka přijetí eura natolik závažná, že považuje za nutné, aby o ní občané České republiky rozhodli jedině v referendu!

VV ÚV KSČM