Přinášíme vám další pravidelný díl souhrnu týdenních informací, nazvaného BEZ OBALU s Kateřinou Konečnou, opět o americké základně na našem území, o vyzbrojování a naprostém nedostatku transparentnosti, ale také o zázračném léku na zdražování energií…

Moc vás všechny zdravím u dalšího dílu mého pořadu. Doufám, že jste si všichni patřičně užili svátků jara – Velikonoc. Ani velikonoční týden ovšem nebyl prost řady událostí, které je třeba rozebrat bez obalu.

O americké vojenské základně na českém území jsme mluvili už v minulém týdnu. Vládu podle mého soudu zaskočila vlna odmítavých reakcí, a tak jim raději jejich mediální poradci, z nichž mnozí stojí české občany nemalé peníze, doporučili, aby z toho vycouvali. Obávám se ale, že je to jen dočasné, než vymyslí strategii, jak na naše občany. Vždyť Petr Fiala sdělil, že vláda bude usilovat o uzavření vojenské smlouvy s USA v podobném duchu, jako ratifikovalo nedávno Slovensko. O jejím obsahu jsem vás před časem informovala ve svém článku (nejen) v Haló novinách.

Nejvíce zajímavá je v rámci vybudování základny pozice hnutí ANO 2011 A. Babiše. Hejtman Moravskoslezského kraje, mj. také – když jsme u kumulace funkcí – poslanec, a hlavně místopředseda hnutí ANO – Ivo Vondrák, už v minulosti veřejně projevoval náklonnost k americké základně. Ačkoliv se po kritice veřejnosti snažil svůj pozitivní postoj vůči americké základně v médiích popřít, nyní již plán na vybudování základny v Mošnově opět kvituje.

Schizofrenní argumentace

Jeho argumentace ovšem působí značně schizofrenně. Nebo si zkrátka pan Vondrák dělá z obyvatel Moravskoslezského kraje legraci. Pojďme se společně podívat na dva výroky Iva Vondráka z uplynulého týdne. V prvním z nich o potenciální mošnovské základně pro TV Polar říká: »Myslím, že to není problém. Máme jednu z nejdelších přistávacích drah. Teď je to otázka dalších rozhodnutí, kdo by tady byl, za jakým účelem, o jaký typ techniky by se jednalo. Je to věc dalších diskuzí.« Dále pak ale dodává! »Jestliže by v Mošnově bylo logistické centrum nebo základna, a ČR je členem NATO, tak s tím souvisí protivzdušná obrana. Je omyl si myslet, že letiště by v případě jakéhokoliv konfliktu nebylo strategickým cílem.« Pro pana Vondráka tedy není základna v Mošnově problém, přičemž ale druhým dechem přiznává, že by tato základna mohla být v budoucnu vojenským cílem? Mám tomu rozumět tak, že potenciální ohrožení bezpečnosti lidí ve vlastním regionu není pro pana hejtmana problémem? Skutečnost, že má tento plán podporu na půdorysu bývalých i současných koaličních partnerů na úrovni kraje – ANO, ODS a KDU-ČSL – by podle mého názoru rozhodně neměla zůstat bez povšimnutí.

Jak je vidět, jedinou skutečnou opozicí proti vojenským základnám u nás je KSČM. Už minulý týden jsme představili petici a já vás znovu prosím, abyste si ji vytiskli a spolu se svými přáteli i známými podepsali. Podepište petici zde Petice (kscm.cz)