V poslední době jsme byli svědky několika odlišných informací, než kterými nás většina médií od 24. února t. r. masíruje. A nejde jen o nevládní média nebo Amnesty International, ale například i Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky ve své nejnovější statistické analýze (data jsou platná k 2. 8. 2022) informuje, že nejvíce Ukrajinců, bezmála dva miliony, uteklo před válkou, podle českých médií před Ruskem – do Ruska.

Abych nebyl podezírán či nařčen ze zaujatosti nebo podjatosti, zde na oficiálním webu máte k dispozici veškerá data – https://data.unhcr.org/en/situations/ukraine.

Jen čekám, jestli také někdo donutí Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky omlouvat se za zjištěnou pravdu stejně jako před pár dny mezinárodní organizaci Amnesty International, která zveřejnila zvěrstva páchaná ukrajinskou armádou.

Jinými slovy řečeno – zhruba každý třetí ukrajinský uprchlík zvolil, pro nevědoucího Evropana, směr Ruská federace. Logicky, jen u nás se o tom nepíše. Tam, kde se na Ukrajině válčí, i od roku 2014, totiž žije majoritně ruské etnické obyvatelstvo, na němž ukrajinská armáda v čele s nacistickými organizacemi Azov, Pravý sektor apod. páchala po léta neuvěřitelná zvěrstva, nad nimiž v podstatě celý civilizovaný svět benevolentně přivíral obě oči. Dokonce jsem v právnických kruzích na margo citované analýzy Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zaznamenal vážně myšlený názor, že ty bezmála dva miliony ruská armáda odvlekla do Ruska násilně… Ten dotyčný už je opravdu zralý k hospitalizaci na uzavřeném pavilonu psychiatrické léčebny… To jen na okraj. 

Otázka nezní – proč tito Rusové utíkali do Ruska (Evropa by je tak či tak ukamenovala, když jsou Rusové), ale kdo jsou ti z válčící západní Ukrajiny, kteří prchali nebo tzv. prchali do Evropy? Podle oné statistiky OSN jich po Rusku uteklo nejvíce do Polska (přes milion a čtvrt), následuje Německo (915 tisíc) a čtvrté v pořadí je Česko s více než 400 tisíci přijatých uprchlíků. Jen tyto tři země dohromady evidují ještě zhruba o 600 tisíc uprchlíků více než samotné Rusko, a to z válečného území, kde etničtí Rusové mají početně jasnou převahu. Abych byl ještě přesnější – jinde než na území s převahou etnických Rusů se na Ukrajině v takovém rozsahu neválčí. Přitom ale do Evropy prchají Ukrajinci. Odkud? Nevím. To je velká záhada.

Když už nemohu beztrestně konstatovat, práva na dotaz se nevzdám. Kdo nejen mně, ale i řadě normálních občanů této země poskytne detailní přehled o tom, kdo tito uprchlíci ve skutečnosti jsou, odkud a proč do České republiky přišli a co tu budou dělat? Zatím jsem se z oficiálních zdrojů dozvěděl pouze tolik, že zahraniční podnikatelé v prvním pololetí letošního roku tu koupili 1311 českých firem a že nejvíce firem získali právě Ukrajinci.Informovala o tom renomovaná poradenská společnost Dun & Bradstreet. Za prvních šest měsíců letošního roku Ukrajinci koupili 329 společností, o 75 víc než ve srovnatelném období 2021 (+30 %). 

Ptám se dál – kdo jsou tito Ukrajinci, kteří si tu ve velkém mohou dovolit kupovat firmy? Uprchlíci? Nebo snad investoři, či jejich prostředníci, či dokonce mafiáni, které tento stát vyživuje sociálními dávkami, poskytuje jim zdarma bydlení, zdravotní péči, prostě úplně všechno a všechno na úkor vlastního obyvatelstva? Prosím a tím nijak nezpochybňuji péči o skutečné běžence, kteří ztratili střechu nad hlavou v důsledku válečných operací.

Nejsem sám, kdo se takto ptá, a ač již k tomu nemám mandát z voleb z roku 2021, stejně se ptám, chcete-li, interpeluji předsedu Vlády ČR Petra Fialu, ministra zahraničí Jana Lipavského a ministra vnitra Víta Rakušana, aby veškeré mnou požadované informace neprodleně sdělili občanům České republiky. Děkuji.

Vojtěch FILIP