Vážené soudružky, vážení soudruzi,

vážení přítomní,

dovolte mi, abych vás co nejsrdečněji pozdravil jménem vedení Komunistické strany Čech a Moravy. Jsem rád, že se na tomto místě scházíme již po 31 na společném setkání Čechů, Moravanů a Slováků, abychom si mimo jiné připomněli zdejší oběti protinacistického odboje. Scházíme se v době, kdy slovo mír je více než aktuální, neboť jen několik set kilometrů od nás se rozpoutal konflikt, do kterého se snaží zatáhnout USA i celou Evropu. Naše pravicová vláda vedená Petrem Fialou pak je jednou z nejaktivnějších v posílání zbraní na Ukrajinu, kde skutečný mír může zavládnout nikoli zbraněmi, ale pouze a jenom na základě mírových jednání zainteresovaných stran a bez předchozích podmínek. 

Zatímco vláda Petra Fialy vyzbrojuje našimi zbraněmi v hodnotě miliard korun Ukrajinu a plánuje zbytečný nákup amerických F-35 v hodnotě několika set miliard korun a další vojenské techniky, trápí nás občany nejvyšší inflace od vzniku samostatně České republiky a s tím spojené drastické zvyšování cen doslova všeho. Vláda toto zdražování svaluje na současný konflikt na Ukrajině, spoléhá se na krátkou paměť občanů, neboť zdražování již začalo na konci minulého roku. 

Určitě nemalé části z nás už přišla avíza, kterým nám energetické společnosti násobně zvedají ceny plynu a elektřiny na příští zimu. Říkají nám, že musíme šetřit, ale zvedněte roku všichni, kdo nešetřil už teď. Kdo z Vás topil, jak se říká, „pánu bohu do oken“. Tak vidíte, nikdo. Takže tady asi takový prostor, nechceme-li do slova a do písmene v zimě mrznout, k šetření už nebude. Ať jdou k čertu s takovými panskými radami jako NEJEZDIT, NESVÍTIT, NETOPIT! Jsou k smíchu!  

Již dnes je kvůli asociální pravicové vládě Petra Fialy na hranici chudoby téměř 40 % domácností. A ekonomové říkají, že bude hůř. Vždyť i důchodcům a studentům zdražila vláda jízdné o 100 %. Vláda nám tak namísto adekvátních řešení nabízí jen žebračenky a nuznou pomoc ve výši pár tisíc korun, která v podstatě nic neřeší. Na výzvy k zvednutí platů pracovníků úřadů práce, nepedagogických pracovníků ve školství či pracovníků v sociálních službách neslyší. Na zbraně je, ale na nás občany se již nedostává!

Slova o připravenosti na vypnutí ruského plynu jsou jen prázdnými slovy. Vláda nám lže! Ve skutečnosti má plyn jen na 5 dní. Ostatní jsou zásoby soukromých subjektů, které je prodají těm, kteří jim nabídnou vyšší cenu, tudíž vůbec nemusí skončit u českých spotřebitelů. Slova o zajištění terminálu na stlačený zemní plyn v Nizozemsku a jeho vedení do České republiky jsou opět jen využitím naší neznalosti, ve skutečnosti k nám tento plyn nedoputuje a my si jen odkoupíme z plynovodů jiný. 

Levnou energii vyrobenou v našich jaderných a tepelných elektrárnách obchodujeme přes burzu v německém Lipsku, což její ceny žene do závratných výšek. Místo zastropování cen pohonných hmot naše vláda přišla s kontrolou marží prodejců pohonných hmot a snížením spotřební daně o 1,50 Kč. O tom, že na vinně rostoucích cen jsou především ropné rafinerie a jejich nadsazené marže mlčí! Opět doplácíme na to, že vlastně žádná z nich již není v českých rukou. Polistopadové vlády rozprodaly téměř vše, ať již byla u moci ODS, KDU-ČSL, TOP09 či ČSSD. Nyní o tom cudně mlčí a tváří se jako by zde nikdy předtím nevládli! KSČM vždy důrazně vystupovala proti privatizaci státního majetku a upozorňovala na to, že strategická odvětví, mezi které patří i výroba a distribuce elektřiny, ropné rafinerie, distribuce a uskladnění plynu a další mají patřit vždy výlučně do rukou státu.

Nejde však jen o tyto přímé dopady na nás občany, rostoucí ceny energií mají vliv i na průmysl, zemědělství, potravinářskou výrobu či zdravotnictví. Díky nečinnosti vlády již nyní krachují někteří drobní výrobci, například pekaři, protože již zkrátka nemají peníze na drahé energie a jsou nekonkurenceschopní, přežijí jen Ti velcí. Dále se pak může prohloubit naše závislost na dovozu potravin, neboť jinde na rozdíl od nás zemědělcům a dalším vlády pomáhají, naše zboží se tak cenově může stát ještě více nekonkurenceschopné.

V neposlední řadě se ukázala vláda pětikoalice jako prokorupční, slova o boji proti korupci šla vniveč, když vyšlo najevo, že STAN, jejíž předseda je ministrem vnitra, je prolezlá korupcí a klientelismem, kdy její vysocí činitelé, místopředsedové strany i poslanec Evropského parlamentu byli buď zatčeni či se ukázalo, že byli v kontaktu s trestně stíhanými osobami a jejich chování bylo více než nezvyklé.

KSČM říká takové politice jasné NE! KSČM v uplynulých týdnech zahájila kampaň „Vymažeme fialovou“. Chceme především upozornit na neřešené problémy, které nás trápí a nabídnout občanům řešení. Součástí kampaně mají být také protestní mítinky a demonstrace. Vláda musí vědět, že jí její chování vůči nám nebudeme tolerovat!

KSČM vyzývá vládu, aby podnikla veškeré kroky a zastavila bezuzdné zdražování! Zboží denní spotřeby nesmí být nedostupným luxusem. 0% sazba DPH u základního zboží.

KSČM požaduje zavedení progresivního zdanění! Nadnárodní korporace a extrémně bohatí platí nízké daně, proto chybí peníze na služby občanům, zdravotnictví, veřejnou dopravu a jiné. 350 miliard korun, které unikají ročně do zahraničí, musí jít na rozvoj českého národního hospodářství a pro občany! Jsme pro referendum o vystoupení ČR z EU.

KSČM vyzývá EU a vládu, aby prováděla reálnou zelenou energetickou politiku, kterou si bude moct dovolit každý! Energie vyrobené v českých elektrárnách musí být dodávány českým domácnostem bez prostředníků a burzovních spekulantů.

V neposlední řadě je KSČM pro mír! Jsme zásadně mírová strana. Odmítáme cizí vojenské základny, další zvyšování nákladů na zbrojení a agresivní války! Požadujeme vystoupení ČR z NATO.

Jako jediné řešení vidí KSČM demisi této asociální korupční pravicové vlády a vypsání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny PČR!